Od kiedy w Polsce są ferie zimowe?
Ferie zimowe zostały ustanowione przez Ministerstwo Edukacji w roku 1931. Od tego czasu dzieci i młodzież mogą cieszyć się dwutygodniową przerwą od nauki w okresie zimowym. W tamtych czasach nie istniały jednak półkolonie czy dodatkowe zajęcia w świetlicach. Nie było również komputerów i smartfonów, a pomysły na zabawę rodziły się w głowach dzieci.
Na osiedlowych górkach nie brakowało grup maluchów i młodzieży wyposażonych w sanki i jabłuszka, a jeśli nie miały takiego sprzętu, z chęcią zjeżdżały również na starych oponach. Dorośli organizowali dzieciom kuligi, które kończyły się ogniskiem. Bitwy na śnieżki były normą i nikt nie martwił się przemoczonym ubraniem.
Ustanowienie ferii oznaczało również dla dorosłych możliwość skorzystania z proponowanych przez zakłady pracy form wypoczynku w górskich miejscowościach takich jak Zakopane, Szczyrk, Wisła, Karpacz czy Ustroń. W tamtym okresie nikt nie musiał zastanawiać się nad tym, czy warto wyjeżdżać, czy w ogóle spadnie śnieg, bo było go pod dostatkiem.
Jak dzieci dziś spędzają ferie?
Dziś można pokusić się o stwierdzenie, że niektóre dzieci nie znają śniegu. Choć tegoroczna zima nie należy do najgorszych i opady białego puchu wystąpiły w wielu miejscach w Polsce, to nie były one zbyt częstym zjawiskiem. Obecnie istnieje wiele form wypoczynku, z którego mogą skorzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Ogólnodostępne kina, baseny, ścianki wspinaczkowe, zajęcia dodatkowe, półkolonie i wiele innych, ułatwiają rodzicom zorganizowanie czasu wolnego pociechom.
oprac. Justyna Czupryniak
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe