Gdzie leży gmina Borowa?
Gmina Borowa położona jest na terenie powiatu mieleckiego w malowniczym województwie podkarpackim. Jest gminą wiejską o powierzchni 55 km2. Mieszkańcy skupiają się na działalności rolniczej – ten sektor jest drugim największym dawcą zatrudnienia. Można to dostrzec gołym okiem, bowiem w tym regionie znajdziemy liczne pola, które szczególnie pięknie wyglądają właśnie teraz, w okresie, gdy kwitnie rzepak!
Bociany pokochały Borową
Gmina Borowa może pochwalić się nie tylko łanami rzepaku, ale także sympatią bocianów. Rezydującym tam ptakom wykluły się już w tym roku trzy pisklęta! Bociany z Borowej są pupilami wszystkich w gminie. Otrzymały nawet imiona: mieszkańcy zadecydowali, że należy nazwać je Balbina oraz Kajtek. Internauci z całej Polski mogą śledzić borowskie bociany na żywo, korzystając z internetowej transmisji.
Gmina Borowa – nowa mekka “rzepiar”?
Każdej wiosny pola rzepaku przeżywają oblężenie przez tak zwane “rzepiary”. To prześmiewcze określenie odnosi się do osób, które chcą skorzystać z pięknych krajobrazów i zrobić sobie zdjęcia wśród kwitnących żółtych kwiatów. Rolnicy każdego roku apelują o to, by w trakcie sesji zdjęciowych nie wchodzić na pola i nie niszczyć rzepaku. Piękne kadry można uchwycić również z pobocza. Warto o tym pamiętać, niezależnie od tego, czy wybierzemy się na spacer, czy też na krajoznawczą wycieczkę do podkarpackiej Borowej.
Kiedy kwitnie rzepak?
Rzepak ozimy, który sieje się jesienią, zaczyna wschodzić wczesną wiosną i jest jedną z pierwszych roślin, które obficie kwitną na polu, przykuwając wzrok. Choć czas kwitnienia rzepaku może się różnić w zależności od lokalizacji i miejscowych warunków pogodowych, zwykle na złociste łany na polach możemy liczyć w maju. Rzepak kwitnie przez około 2-3 tygodnie. Warto w tym czasie nacieszyć się jego obecnością!
Do czego wykorzystuje się rzepak?
Rzepak to nie tylko wdzięczny materiał dla fotografów i osób, które lubią cieszyć oczy pięknym krajobrazem. Tę roślinę uprawia się głównie z przeznaczeniem na olej rzepakowy, który jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym, ale także kosmetycznym i energetycznym. Z kolei miłośnicy pszczelarstwa i produktów pszczelich doskonale wiedzą, że również te pożyteczne owady cenią sobie rzepak i produkują z niego smaczny miód.
Zuzanna Ćwiklińska
materiały i zdjęcia: Gmina Borowa/facebook