StoryEditorPodkarpacka perełka!

Haczów - jedna z najstarszych podkarpackich wsi. Co warto tu zobaczyć?

Malownicze Podkarpacie to region, który warto odwiedzić. Urozmaiceniem górskich wędrówek może być wizyta w pięknych wsiach – na przykład w Haczowie, jednej z najstarszych miejscowości na Podkarpaciu! Nazwa tej wsi z pewnością nie jest obca każdemu, kogo interesują zabytki na liście UNESCO. Jakie perełki z tej listy znajdziemy w Haczowie?

Gdzie leży Haczów? 

Haczów to wieś, położona na terenie gminy o tej samej nazwie, w powiecie brzozowskim (województwo podkarpackie). W 2021 roku mieszkało tam 3 208 osób. Długość wsi to około 7 km. Miejscowość leży wzdłuż rzeki Wisłok. Pierwsze wzmianki o Haczowie datowane są na 1352 rok, kiedy Kazimierz III Wielki wydał przywilej lokacyjny dla kolonii, nazywanej wówczas Haczow. Dzięki temu wieś uchodzi za jedną z najstarszych, a być może nawet najstarszą na Podkarpaciu! 

image
FOTO: Facebook/gmina Haczów

Kościół w Haczowie - perełka z listy UNESCO 

Ze względu na swoją długą historię, Haczów ma się czym pochwalić pod względem zabytków. Wyjątkową perełką jest tamtejszy kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pochodzi z końca XIV wieku, zbudowano go z bali modrzewiowych i jodłowych. Jest największym, a także jednym z najcenniejszych drewnianych budynków sakralnych w Europie! 4 lipca 2003 drewniany gotycki kościół w Haczowie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Do niedawna haczowski kościół uchodził za najstarszą drewnianą budowlę tego typu w Polsce, jednak historycy ustalili, że nieco starszy jest kościół pod wezwaniem Świętych Szymona i Judy Tadeusza Apostołów w Kosieczynie

Co warto zobaczyć w Haczowie? 

Malowniczy Haczów warto odwiedzić nie tylko ze względu na zabytkowy drewniany kościół, choć bez wątpienia jest on lokalną perełką. Budowlę tę można zwiedzać z przewodnikiem po uprzedniej telefonicznej rezerwacji wycieczki. W Haczowie można zobaczyć również park wraz z zabudowaniami, które należały dawniej do tamtejszego dworu. Znajdują się tam także kaplica z 1820 roku czy drewniany szpital z końca XIX wieku. Będąc w Haczowie, warto zajrzeć także na tamtejszy cmentarz - niektóre nagrobki to małe dzieła sztuki z epoki klasycystycznej. Miłośnicy ruin i urbexu nie mogą ominąć tamtejszej dawnej cegielni, a z kolei ci, którzy pasjonują się lokalną sztuką, powinni poszukać tak zwanych "deskali" - rodzaju murali, malowanych na deskach starych podkarpackich stodół. Znajdziemy je nie tylko w Haczowie!

Haczów w kulturze 

Słynny haczowski kościół zapisał się trwale w kulturze. Unieśmiertelnił go poeta Miron Białoszewski, nawiązując do tej budowli w wierszu “Barbara z Haczowa”. Z kolei w 2022 i 2021 roku Haczowem mogli zachwycić się miłośnicy muzyki - wówczas odbyła się tam część Festiwalu Rezonanse, skupiającego się na muzyce sakralnej, granej w podkarpackich kościołach drewnianych.

 

zdjęcia: instagram, facebook: Gmina Haczów, Historyczny HACZÓW

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 17:36