StoryEditorNa wiosenną wycieczkę

Chcesz wiedzieć, jak wyglądała mazowiecka wieś w XIX wieku? Odwiedź skansen w Sierpcu i przekonaj się!

Utarło się, że porównanie czegoś ze skansenem to nic dobrego. Skanseny mają opinię nudnych miejsc, pozbawionych życia. Tymczasem bardzo często są to prawdziwe perełki, mówiące wiele o tym, jak żyli nasi przodkowie! Taki jest na przykład skansen w Sierpcu. Czy to dobry wybór na wiosenną wycieczkę?

Gdzie leży Sierpc? 

Sierpc to miasto położone pomiędzy Płockiem a Toruniem. Administracyjnie przynależy do województwa mazowieckiego. Miasteczko liczy nieco ponad 17 tys. mieszkańców. Jego historia jest imponująca: gród istniał tu już w X wieku, a zatem w czasach początków państwa polskiego! W XV-XVI wieku miasto dynamicznie się rozwijało. Ślady tego rozwoju podziwiać można w Sierpcu do dziś, bowiem znajduje się tam wiele interesujących zabytków. 

image
FOTO: Muzeum Wsi Mazowieckiej W Sierpcu/facebook

Jakie są zabytki w Sierpcu? 

Odwiedzając Sierpc, warto nastawić się na wędrówkę po kościołach. Zabytków sztuki sakralnej spotkamy tam bowiem kilka. Do najcenniejszych należy kościół św. Wita, Modesta i Krescencji, którego historia sięga XV wieku! W XVI wieku świątynia przeszła dużą rozbudowę, a w kolejnych stuleciach dotknęło ją kilka pożarów i remontów, zatem nie zachowała się w całości, jednak wciąż można podziwiać ocalałe elementy renesansowe i gotyckie

W Sierpcu warto zwrócić uwagę również na pochodzący z XV wieku kościół pw. Świętego Ducha. Niestety, jego także nie oszczędziły pożary i dziś z oryginalnej, w pełni gotyckiej świątyni zostało niewiele – za to miłośnicy baroku będą tym miejscem zachwyceni! 

image
FOTO: Muzeum Wsi Mazowieckiej W Sierpcu/facebook

Skansen w Sierpcu: dlaczego warto się tam wybrać? 

Nadchodzi wiosna, wraz z nią dłuższe dni i większa chęć na wyprawy. Ciekawym pomysłem na krótką wycieczkę może być wizyta w skansenie, a właściwie w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. To jedna z największych tamtejszych atrakcji turystycznych! W sierpeckim skansenie znajdziemy około 80 eksponatów, w tym kilkanaście wiejskich chat oraz XVIII-wieczny drewniany kościół. Wycieczka do tego miejsca pozwala zobaczyć, jak wyglądało życie na mazowieckiej wsi w XIX i XX wieku. 

image
FOTO: Muzeum Wsi Mazowieckiej W Sierpcu/facebook

Skansen w Sierpcu w żadnym razie nie jest miejscem martwym i opuszczonym. Muzeum Wsi Mazowieckiej działa bardzo prężnie, organizując liczne spotkania, wykłady czy warsztaty. Nie brakuje także konkursów, na przykład na tradycyjną palmę wielkanocną czy zgadywanek, prowadzonych na profilu muzeum w mediach społecznościowych. 

image
FOTO: Muzeum Wsi Mazowieckiej W Sierpcu/facebook

W jakich filmach zagrał skansen w Sierpcu? 

Przeglądając zdjęcia ze skansenu w Sierpcu możemy mieć wrażenie, że gdzieś już to widzieliśmy. Nic dziwnego: to miejsce, podobnie jak wiele innych skansenów w Polsce, często jest wybierane jako plan zdjęciowy do filmów historycznych! W Sierpcu kręcono między innymi sceny do “Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, “Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy, “Historii Roja” Jerzego Zalewskiego czy serialu “Stulecie winnych”.

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu/Facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 14:37