Lipce Reymontowskie – czy to tam toczy się akcja “Chłopów”?
Już za kilka dni do kin wejdzie film “Chłopi”. To nie pierwsza ekranizacja powieści Władysława Reymonta, jednak z pewnością wyjątkowa: powstała z setek namalowanych ręcznie obrazów! Wiadomo już, że produkcja będzie ubiegać się o Oscara. To doskonała okazja, by odwiedzić Lipce Reymontowskie - wieś, od której wszystko się zaczęło.
Lipce Reymontowskie leżą w powiecie skierniewickim (woj. łódzkie), przez wieś przebiegają tory kolejowe dawnej kolei warszawsko-wiedeńskiej. To fakt nie bez znaczenia, gdyż sam Władysław Reymont trafił do Lipiec właśnie dzięki temu, że w pewnym okresie pracował na kolei. Zaczerpnął inspirację i w ten sam sposób nazwał wieś, opisaną w “Chłopach”. By uczcić noblistę oraz wyjątkowe miejsce, jakie uzyskały Lipce w kulturze, do nazwy miejscowości dodano przydomek: Reymontowskie. Jednak czy akcja “Chłopów” naprawdę toczy się w Lipcach? I tak i nie, pisarz nie opisywał bowiem konkretnej miejscowości, starał się wykreować miejsce, będące reprezentacją współczesnej sobie polskiej wsi.
Co można zobaczyć w Lipcach Reymontowskich?
Lipce Reymontowskie to wspaniałe miejsce nie tylko dla miłośników literatury, ale dla każdego, kto przepada za sielskimi klimatami polskiej wsi. W tej miejscowości możemy zwiedzić dom Reymonta, który jest właściwie domkiem dróżnika - pisarz w okresie pobytu w Lipcach pracował na kolei. Upamiętnia to tabliczka na ścianie budynku. Z kolei w dawnej manufakturze włókienniczej rodziny Winklów znajdziemy muzeum im. Reymonta. W środku zobaczyć można tradycyjne stroje ludowe, maszyny wykorzystywane przed laty do produkcji tkanin oraz pamiątki związane z życiem i twórczością polskiego noblisty.
Na tym reymontowskie klimaty się nie kończą: tuż obok muzeum znajdziemy skansen, a właściwie Centrum Reymontowskie - Zagroda Ludowa. Przechadzając się wśród dawnych mazowieckich chat z pewnością poczujemy klimat “Chłopów”, a nawet... spotkamy bohaterów powieści - ustawiono tam ich drewniane podobizny, wykonane przez lokalnych artystów. Zwieńczeniem tej wędrówki będzie wizyta w Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych pana Zbigniewa Stania. Znajdziemy tam między innymi ponad 100 wydań “Chłopów”, a także eksponaty związane z regionem.
Nie tylko “Chłopi”: atrakcje Lipiec Reymontowskich
Turyści, którzy nie przepadają za rozbudowanymi młodopolskimi opisami, mogą porzucić skansen i muzeum Reymonta na rzecz Muzeum Czynu Zbrojnego. Miłośnicy militariów znajdą tam eksponaty, które przypominają o walce o niepodległość w najbliższej okolicy. Wśród nich np. fotografie, stroje żołnierzy, a także oczywiście sprzęt wojskowy i wyposażenie.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. Fundacja im. Władysława Stanisława Reymonta w Lipcach Reymontowskich/Facebook