StoryEditorPoznaj ciekawą wieś

Istebna – piękna wieś na granicy z dwoma państwami

Istebna to położona w województwie śląskim wieś, która znajduje się w pobliżu granicy z Czechami i Słowacją. Jej piękno każdego roku zachęca tysiące turystów do odwiedzania tej okolicy. Jakie miejsca trzeba tam odwiedzić?

Istebna - piękna wieś w pobliżu Trójstyku w Jaworzynce

Właśnie granica łącząca trzy państwa jest jedną z największych atrakcji, którą chcą odwiedzać turyści. Trójstyk znajduje się zaledwie 6 kilometrów od centrum Istebnej. Dzięki uatrakcyjnieniu okolicy obelisku, który wyznacza ten punkt, miejsce to idealnie nadaje się do odpoczynku. Znajdują się tam ławeczki i liczne alejki, którymi można spacerować i podziwiać okoliczną przyrodę. 

Jak aktywnie spędzać czas w Istebnej?

Osoby, które lubią aktywny wypoczynek, na pewno znajdą dla siebie zajęcie w Istebnej. Jeśli chcemy spędzić czas w taki sposób, warto udać się na przełęcz Kubalonka. Znajduje się ona na wysokości 760m n.p.m. i można tu dotrzeć zarówno czerwonymi jak i zielonymi szlakami, a nawet Głównym Szlakiem Beskidzkim. 

Jeśli chcemy zapewnić atrakcje na świeżym powietrzu również naszym dzieciom, warto wybrać się do Parku Linowego Base Camp. Na jego terenie znajdują się trasy, które idealnie sprawdzą się dla dzieci w różnym wieku. 

W Istebnej znajdzie się atrakcja również dla fanów wody. Park Wodny Olza, który jest częścią Kompleksu Zagroń Istebna, oferuje basen, zjeżdżalnie, a nawet popularną w Aquaparkach rwącą rzekę. Jeśli potrzebujemy relaksu, możemy skorzystać z oferty hydromasażu, jacuzzi, sauny czy tężni solnej. 

Istebna w głównej mierze słynie jednak z atrakcji dla narciarzy. Jeśli chcemy spróbować tego sportu, warto udać się do Ośrodka Narciarskiego Złoty Groń. Na jego terenie znajdują się trasy o różnych poziomach trudności, więc można zabrać tam dzieci. 

Ciekawe muzea w Istebnej

Dla osób, które bardziej zainteresowane są zapoznaniem się z lokalną historią, Istebna i okolice oferują wiele muzeów. Jednym z nich jest Muzeum Jana Wałacha, lokalnego malarza i grafika, znajdujące się w jego domu rodzinnym. Dzięki temu, poza jego obrazami i rycinami w drewnie, możemy podziwiać sprzęt malarski, którego używał. 

W Istebnej odwiedzić można również Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki, tragicznie zmarłego himalaisty. Muzeum założyła jego zmarła żona. Można tam obejrzeć m. in. fotografie, dokumenty i pamiątki z jego wypraw.

Dla fanów pięknej garderoby i ozdob domowych idealnie sprawdzi się wizyta w Muzeum Koronki. Powstało ono na cześć koniakowskiej koronki, która jest wyjątkowo pięknym lokalnym zdobieniem. 

Jeśli chcemy lepiej poznać lokalną kulturę, koniecznie musimy odwiedzić Muzeum Regionalne „Na Grapie”, w którym można zobaczyć regionalne instrumenty muzyczne, stroje ludowe i sztukę folklorystyczną. Muzeum oferuje również warsztaty z wyplatania koszy, wyrabiania masła czy beskidzkiego haftu krzyżykowego. 

Wykłady o ekologii w Istebnej

W Istebnej możemy również rozszerzyć wiedzę o ekologii. Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej prowadzi wykłady i prelekcje o tematyce ekologicznej, można również podziwiać ekspozycję flory i fauny. Przewidziane zostały również zabawy edukacyjne dla dzieci. 

Kuchnia Beskidu Śląskiego - czego warto spróbować?

Beskid Śląski słynie z kuchni, a w Istebnej jest wiele miejsc, w których można skosztować lokalnych specjałów. Szczególnie warto skusić się na golonkę, pierogi, lokalne sery czy dania z cielęciny. W pobliżu znajduje się również wiele schronisk, w których spróbujemy pysznej kwaśnicy i prażuchów.

 

Sandra Matus

źródła: wikipedia, wikivoyage

fot. Facebook/Gmina Istebna

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 03:32