StoryEditorHistoria

Jaki kiedyś wyglądały dożynki w Polsce? [ZDJĘCIA]

15.08.2022., 20:39h

15 sierpnia w Polsce to święto, a w zasadzie dwa ważne wydarzenia. Jest to święto Wojska Polskiego oraz kościelne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które dla rolników i mieszkańców wsi znane jest szerzej jako Święto Matki Boskiej Zielnej. Jakie znaczenie ma ten dzień dla rolników?

Od 15 sierpnia i Matki Boskiej Zielnej podczas dożynek rolnicy dziękują za plony jakie zdołali zebrać w danym roku i proszą o urodzaj w kolejnym. 

Skąd się wzięło święto Matki Boskiej Zielnej? 

Pierwsze informacje o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny można znaleźć już w apokryfach. Jest ono przedstawiane na różne sposoby. W jednym z opisów można przeczytać, że kiedy Chrystus wziął Maryję do Nieba, apostołowie po otworzeniu grobu Matki Bożej znaleźli w nim tylko róże. 

Jak przygotować wieniec na dożynki?

Właśnie z tego powodu w dzień Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny święci się wszystkie zioła oraz plony jakie udało się zebrać. Kwiaty z grobu Maryji mają także swoje odzwierciedlenie w wiązankach i wieńcach jakie w czasie dożynek i 15 sierpnia wierni zanoszą do kościołów.  Zgodnie z tradycją do wieńca lub bukietu należy użyć 7 lub 77 różnych ziół, zbóż, kwiatów, ale także plonów rolnych.

image

Dożynki w Spale 1926-1939

FOTO: Narodowe Archiwum Cyfrowe
image

Dożynki we Wrocławiu 1949 rok

FOTO: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Najczęściej do wieńców dożynkowych trafiają:

  • len,
  • mak,
  • konopie, 
  • kłosy zbóż.

Co więcej, tak poświęcone wieńce czy bukiety miały zapewniać mieszkańcom domu ochronę przed piorunami i chorobami. Z kolei dla młodych panien taka wiązanka miała zapewnić szczęśliwe zamążpójście. 

Jak kiedyś wyglądały dożynki w Polsce?

A jak kiedyś wyglądały dożynki w Polsce? Na fotografiach, które znajdują się w Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz w galerii poniżej możecie zobaczyć różne stroje, zwyczaje w różnych regionach Polski. Ale widać także jak zmieniała się mechanizacja rolnictwa od początku lat dwudzieństych do niemal końca lat 70. XX wieku. 

Paweł Mikos
Fot. NAC (Narodowe Archiwum Cyfrowe)

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 15:20