Gietrzwałd: perełka Warmii. Ile osób tam mieszka?
Wieś Gietrzwałd jest położona na terenie malowniczej Warmii. Znajduje się w gminie Gietrzwałd, w powiecie olsztyńskim (woj. warmińsko-mazurskie). To jedna z niewielkich warmińskich wiosek – w 2021 roku zamieszkiwało ją 571 osób - jednak przyciąga turystów i czaruje ich swoim urokiem! Gietrzwałd to wieś z tradycją. W 2022 roku obchodził 670-lecie lokowania. Z tej okazji podjęto wiele cennych lokalnych inicjatyw.
Jak Gietrzwałd doczekał się swoich deskali?
Jedną z tych inicjatyw, które mają na celu podkreślenie wyjątkowości wsi, było stworzenie w Gietrzwałdzie tak zwanych deskali. Wcześniej w Polsce można było je spotkać głównie na Podkarpaciu. Dziś stają się również symbolem Warmii.
Gietrzwałdzkie deskale to malowidła odzwierciedlające stare fotografie z wizerunkami mieszkańców. Ozdabiają tamtejsze domy i stodoły. Stworzył je artysta, który zapoczątkował modę na deskale w Polsce - Arkadiusz Andrejkow. Jedna praca powstawała jeden dzień. Na tę chwilę jest ich w Gietrzwałdzie kilka: to między innymi wizerunki chłopca z rowerem, rodziny jadącej wozem, dziewczynek w ludowych strojach warmińskich. Komitet z Gietrzwałdu, który wpadł na pomysł stworzenia deskali, zapowiada, że będą powstawały kolejne!
Co warto zobaczyć w Gietrzwałdzie?
Gietrzwałd szczyci się swoim położeniem na Warmii. Z okazji okrągłej rocznicy lokowania wsi, udostępniono Izbę Regionalną w budynku gospodarczym dawnej kuźni i stworzono w niej Warmińską Chałupę. To rodzaj lokalnego muzeum, w którym można zapoznać się z warmińską historią i zobaczyć, jak dawniej wyglądało życie na tamtejszej wsi. Organizowane są tam spotkania, podczas których uczestnicy pałaszują lokalne ciasto, a także warsztaty, na których uczestnicy malują kubki.
Co ciekawe, eksponaty w Warmińskiej Chałupie opisane są w języku polskim i gwarze warmińskiej. Mamy zatem „paradno izbo”, czyli izbę gościnną, „ślómbak”, czyli ławę, „statki” – naczynia, a nawet „deka”, czyli obrus.
Objawienia w Gietrzwałdzie: gdzie się wybrać i co zobaczyć?
Gietrzwałd to ważne miejsce dla wszystkich osób wierzących, bowiem doszło tam do jedynych na terenie Polski objawień maryjnych, które zostały uznane przez Watykan. Wieś szczyci się swoją historią. W Gietrzwałdzie do dziś można zobaczyć cudowny obraz Matki Boskiej w zabytkowej bazylice czy zaczerpnąć wody z pobłogosławionego źródełka. Wizyta w Gietrzwałdzie to zatem doskonała okazja, by przeżyć coś dla ducha i coś dla ciała!
źródło: Tygodnik Poradnik Rolniczy
fot. redakcja, Gmina Gietrzwałd - Urząd Gminy w Gietrzwałdzie/facebook
oprac. Zuzanna Ćwiklińska