StoryEditorCzy jest wśród nich Twoja?

TOP 13 wsi ze straszną nazwą!

Są na mapie Polski nazwy miejscowości, po których przeczytaniu nie sposób się nie uśmiechnąć. Są jednak i takie, od których dreszcz przechodzi po plecach! Jakie wsie zasłużyły na tytuł tych z najstraszniejszą nazwą?

Skąd się biorą nazwy wsi? 

Najczęściej nazwy wsi pochodzą od imion lub przezwisk założycieli lub właścicieli. Zdarza się także, że są związane z nazwami zawodów, zwierząt, dni targowych, lokalnych typów budownictwa albo jakąś cechą charakterystyczną, która przed laty wyróżniała dane miejsce. Są jednak i takie nazwy, nad którymi strach się zastanawiać. Bo skąd wzięły się na przykład Potworów czy, o zgrozo całkiem popularne, Piekło

Skąd się wzięła nazwa Piekło? 

Wymienione wsie naprawdę istnieją. Potworów znajduje się w województwie mazowieckim (powiat przysuski) i, co ciekawe, jest nieoficjalną... paprykową stolicą Polski! Każdego roku odbywa się tu lokalny festyn, związany właśnie z papryką, której w regionie Potworowa uprawia się dużo. Z kolei Piekło znajduje się w woj. pomorskim (powiat sztumski). Nazwa tej wsi wywodzi się prawdopodobnie od częstych powodzi, które nawiedzały te tereny, lub od trudności, które napotykali spławiający tam piasek flisacy. 

Jednak Piekło to nie jedyna miejscowość o ciekawej nazwie w województwie pomorskim. W powiecie puckim znajduje się bowiem wieś, której nazwa również wywołuje nieprzyjemny dreszcz: Zdrada. Jest to wieś kaszubska, a jej nazwa zachowała się od czasów, gdy te tereny należały jeszcze do Niemiec. 

Jakie straszne wsie można znaleźć na Śląsku? 

Region Śląska obfituje w ciekawe nazwy wsi. Wśród nich znaleźć możemy i takie, które trafią na listę najstraszniejszych! Na przykład Nędza (powiat raciborski), której nazwa ma pochodzić od raciborskiego księcia - gdy ten zgubił się na polowaniu, trafił do chaty ubogiego rybaka, gdzie został ugoszczoy. Gdy stamtąd odchodził, westchnął “O nędzo, nędzo” i tak odtąd określano wieś, w której znajdowała się ta chata. 

Inna śląska miejscowość, od której dreszcz przechodzi po plecach, to Wilcze Gardło, obecnie jest to dzielnica Gliwic. Nie do końca wiadomo, skąd wzięła się nazwa - już w latach 40. XX wieku wiadomo było tylko, że lokalna ludność w ten sposób określała teren, na którym powstało istniejące do dziś osiedle. Jednak jego historia również nawiązuje do mroczych dziejów: było ono przeznaczone do zamieszkania przede wszystkim przez funkcjonariuszy NSDAP oraz członków SA i SS. 

Straszne nazwy wsi na Mazowszu 

W województwie mazowieckim prócz Potworowa można spotkać jeszcze kilka innych ciekawych nazw. Zaliczają się do nich na przykład Gnaty-Wieśniany, położone w powiecie pułtuskim. To jedna z najmniejszych wsi w naszym zestawieniu: w 2021 roku mieszkało tam zaledwie 97 osób! 

Z kolei w powiecie gostynińskim możemy znaleźć wieś Szkarada. Ta nazwa nie jest odosobniona: w Polsce znajduje się kilka wsi o nazwie Szkaradowo, między innymi w Wielkopolsce czy na Pomorzu. 

Jakie jeszcze nietypowe nazwy wsi pojawiają się w Polsce? 

Spośród innych miejscowości o strasznych nazwach warto wymienić na przykład Tupadły w woj. kujawsko-pomorskim – na terenie powiatu inowrocławskiego znajdują się aż dwie wsie o tej nazwie! Kolejne dwie znajdziemy także w kujawsko-pomorskim, w powiatach lipnowskim i nakielskim. 

W województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowana jest wieś Stare Juchy (powiat ełcki). Dziś jest to miejscowość letniskowa, jednak ma za sobą bardzo długą historię. W czasach pogańskich Stare Juchy były ośrodkiem kultu religijnego! Być może to właśnie z krwawymi ofiarami związana jest nieco przerażająca nazwa wioski? 

Niezbyt pozytywnie kojarzy się także nazwa jednej ze wsi w powiecie tomaszowskim (woj. lubelskie): Klątwy. W 2021 roku w Klątwach mieszkało 330 osób. W pobliżu znajdują się także miejscowości Czartowiec i Czartowiec-Kolonia, również nasuwające nieprzyjemne skojarzenia z działaniem sił piekielnych. 

Jakie mroczne zwierzęta dały nazwę wsiom? 

Wywodzenie nazwy wsi od nazw zwierząt jest w Polsce bardzo częste. Jednak obok sympatycznych futrzaków, jak psy i koty, są także i takie, które kojarzą się nieprzyjemnie. W województwie lubuskim znajdziemy wieś, której nazwa kojarzy się właśnie z takim stworzeniem: Nietoperek (powiat międzyrzecki). Ma ona faktyczny związek z nietoperzami: w pobliżu znajduje się rezerwat przyrody, założony, by chronić zimowe siedliska nietoperzy. 

Z kolei w Wielkopolsce znajduje się wieś, której mieszkańcy woleliby zapewne nie mieć nic wspólnego ze zwierzęciem, które dało jej nazwę. Chodzi bowiem o miejscowość Szczury (powiat ostrowski), gdzie mieszkało w 2021 roku 521 osób. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 09:58