StoryEditor

Wyspa kobiet na Bałtyku kultywuje lokalną tradycję

Polskie wsie są piękne, jednak miłośnicy podróży z pewnością chętnie wybiorą się za granicę, by poznać bliżej inne kultury i zwyczaje. Na listę miejsc do odwiedzenia warto wpisać estońską wyspę Kihnu, która we wspaniały sposób kultywuje lokalną tradycję. Co można tam zobaczyć?

Gdzie leży Kihnu – wyspa kobiet? 

Wyspa Kihnu jest położona na Bałtyku. Znajduje się w Zatoce Ryskiej i należy do Estonii. Ma powierzchnię 16,4 km2. Na tej wyspie zlokalizowane są cztery osady: Linaküla, Rootsiküla, Sääre i Lemsi. Wszystkie mają wiejski charakter. Aby odwiedzić Kihnu, trzeba wybrać się w podróż samolotem – lot z Parnawy trwa 15 minut – lub promem – 3 godziny z Parnawy lub godzina z Manilaid. W zimie, gdy morze zamarza, na Kihnu można dotrzeć samochodem

Dlaczego wyspa Kihnu jest wyjątkowa? 

Wyspa Kihnu jest niewielka – obecnie mieszka tam około 700 osób. Warto ją odwiedzić, by mieć wyjątkową okazję obcowania z estońską przyrodą w morskim klimacie. Jednak naturalne, wiejskie otoczenie to nie wszystko! Ze względu na swoje wyspiarskie położenie, Kihnu przez wieki rozwijała się w izolacji od centralnej Estonii. Ponieważ głównym zajęciem mieszkańców były żegluba i rybołówstwo, przez większość czasu na wyspie przebywały głównie kobiety. Z tego powodu wykształciły się tam struktury matriarchalne, które utrzymują się do dziś! Kobiety rządzą na Kihnu, podejmują tam najważniejsze decyzje, troszczą się o domy i zagrody oraz podtrzymują lokalne tradycje, w tym rzemieślnicze. 

image
FOTO: Visit Estonia/facebook

Tradycja, kultura i rzemiosło na Kihnu 

Choć Polska również ma bogaty folklor, dziś na wsiach nie uświadczymy już kobiet i mężczyzn w tradycyjnych strojach ludowych. Zakłada się je tylko na szczególne okazje. Na Kihnu jest inaczej – tam na co dzień można spotkać kobiety w tradycyjnych pasiastych spódnicach z fartuchami. Warto dodać, że tkactwo i dzierganie to lokalne tradycje, które przetrwały i wciąż stanowią element życia. Z utkanych materiałów przygotowuje się stroje ludowe, często wzbogacone haftami nawiązującymi do estońskich mitów i legend. 

Dla mieszkańców i mieszkanek Kihnu bardzo ważną częścią tradycji są muzyka, taniec i śpiew. Również one przetrwały przez wieki i do dziś można je zobaczyć. Wyjątkowym wydarzeniem na wyspie są trwające trzy dni wesela, jednak trzeba mieć dużo szczęścia, by na nie natrafić.

Turystyka na wyspie Kihnu – co trzeba wiedzieć? 

Miłośnicy podróży, którzy zechcą odwiedzić Kihnu, muszą być gotowi na to, że na wyspie nie ma hoteli. Jak obejść ten kłopot? Przed przyjazdem warto skontaktować się z lokalnymi gospodarstwami agroturystycznymi – tych nie brakuje! Jeżeli planujemy pobyt na Kihnu wiosną lub latem, można wybrać się tam z namiotem. Na wyspie nie ma publicznego transportu ani wielu samochodów. Mieszkańcy przemieszczają się głównie na rowerach i motocyklach, ale dają turystom możliwość zwiedzenia wyspy na przyczepce. Brak też bankomatów, jednak wyspa nie jest skansenem: w wielu miejscach można płacić za pomocą bankowości elektronicznej! 

W listopadzie 2003 roku przestrzeń kulturowa wyspy Kihnu została wpisana na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Będąc tam, warto przyjrzeć się tej niepowtarzalnej kulturze, a przy okazji odwiedzić także lokalne atrakcje: muzeum Kihnu, kościół św. Mikołaja oraz latarnię morską z 1863 roku, która jest dostępna dla turystów w sezonie.

image
FOTO: Visit Estonia/facebook

źródło: Onet

Zuzanna Ćwiklińska

fot. Facebook/Visit Estonia

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 13:42