StoryEditorSymbolika

Jakie są najważniejsze symbole świąt wielkanocnych i co oznaczają?

Przy okazji Wielkanocy sięgamy po wiele przedmiotów czy dań, które są związane z tym świętem. Większość z nich ma swoje znaczenie symboliczne, którego niekiedy nawet nie znamy. Jakie są najpopularniejsze symbole Wielkanocy? Jak należy je rozumieć?

Religijne symbole Wielkanocy – co znaczą? 

Obchody Wielkanocy w Kościele katolickim zaczynają się już tydzień wcześniej. Wówczas odbywa się niedziela palmowa – w tym dniu wierni udają się do świątyń z palmami, które kupili lub samodzielnie zrobili. Wielkanocna palma upamiętnia wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Symbolizuje męczeństwo, ale też zwycięstwo nad grzechem. 

W czasie obchodów Wielkiego Tygodnia w kościołach pojawiają się kolejne symbole. Duża, czasem ozdobna świeca, którą się wówczas zapala, to paschał. Symbolizuje ona same dobre wartości: nadzieję, miłość, życie. Podobnie pozytywne znaczenie towarzyszy wodzie, którą święci się w Wielką Sobotę i która jest nieodłącznym elementem wielkanocnego poniedziałku - wtedy oblewamy się nią, by uczcić śmigus-dyngus. Woda symbolizuje życie, pokrzepienie i powrót sił witalnych. 

Co symbolizują produkty w koszyczku wielkanocnym? 

Tradycyjnie w Wielką Sobotę katolicy udają się do kościołów lub wyznaczonych miejsc z koszyczkami, wypełnionymi jedzeniem i udekorowanymi. Istnieją pewne wytyczne co do tego, jakie produkty powinny znaleźć się w święconce, gdyż każdy z nich ma znaczenie symboliczne. Oczywiście w koszyczku nie może zabraknąć baranka – robi się go z cukru, czekolady, chleba lub masła. Bez niego nie ma Wielkanocy, bo baranek oznacza zmartwychwstałego Chrystusa. Bliskie znaczenie mają także jajka, które wkładamy do święconki zwykle w postaci barwnych pisanek. Symbolizują one odrodzenie, ale też nowe życie i płodność. 

Prócz tego, w koszyczku wielkanocnym powinien znaleźć się chleb, który symbolizuje ciało Jezusa, chrzan - symbolizujący mękę Chrystusa ale też siłę, sól - symbol czystości i nieśmiertelności oraz kiełbasa, symbolicznie reprezentująca zakończenie postu. Religijnego znaczenia nie ma za to wielkanocny zajączek, niekiedy również dokładany do święconki - on symbolizuje wiosnę. Czasem w koszyczku umieszczamy też miniaturową babkę wielkanocną lub część dużego wypieku - -to symbol wzrastania w wierze.

Koszyczek, w którym wierni zanoszą produkty do kościoła, powinien być wykonany z wikliny i przystrojony bukszpanem. Te elementy też mają znaczenie: wiklina symbolizuje wytrwałość i nieśmiertelność duszy a bukszpan - życie wieczne, odrodzenie i nadzieję. 

Czy dekoracje na świątecznym stole mają znaczenie symboliczne? 

Dekorując świąteczny stół, często sięgamy po sprawdzone motywy, nie zastanawiając się nad tym, co oznaczają. Tymczasem okazuje się, że wiele dekoracji również ma wymiar symboliczny! Wśród nich znajdują się na przykład żonkile, które chętnie wybieramy, bo to jedne z najwcześniejszych wiosennych kwiatów. Symbolizują one właśnie naturę, która po zimie budzi się do życia! Podobne znaczenie mają też chętnie wybierane do dekoracji bazie: symbolizują powrót do życia, przebiegający w trudnych warunkach. Z kolei rzeżucha, owies czy pszenica, którymi zdobimy stół czy okienny parapet, mają już wymiar religijny: symbolizują życie i zmartwychwstanie. Za to kurczaki i zające to symbole odradzającego się życia i radości.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 16:12