StoryEditorKoła Gospodyń Wiejskich

KGW obecnie to nie tylko tradycja, ale też propagowanie aktywnego trybu życia

W Polsce jest zarejestrowanych niemal 11 tysięcy kół gospodyń wiejskich. Organizacje te odgrywają kluczową rolę w codziennym życiu polskiej wsi, zarówno w pielęgnowaniu tożsamości i tradycji, ale i dynamicznej modernizacji.

W jeden z październikowych weekendów odbyła się II edycja ogólnopolskiej konferencji „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” pod patronatem małżonki prezydenta RP - Agaty Kornhauser-Dudy.

Zdrowie na polskiej wsi

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji była sytuacja zdrowotna polskiej wsi. Okazuje się, że dług zdrowotny osób mieszkających na wsi jest bardziej widoczny niż w miastach.

 – Koła gospodyń wiejskich coraz bardziej angażują się również w działania propagujące zdrowy, aktywny tryb życia. Panie aż kipią pomysłami i są skuteczne w ich realizacji, czego przykładem są niesamowicie ciekawe projekty zgłoszone do programu grantowego Fundacji  >>KGW – krzepkie i zdrowe<< – podkreślił Tomasz Nowakowski, członek zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A. i wiceprzewodniczący Rady Fundacji „Pomaganie krzepi”.

Inspirujące rozmowy na temat możliwości polskiej wsi

Na konferencji odbyła się także dyskusja dotycząca możliwości reagowania na wyzwania współczesnej rzeczywistości jakie mają w swoich rękach Koła Gospodyń Wiejskich. Okazuje się, że jest ich wiele, a gospodynie-uczestniczki wydarzenia podawały liczne przykłady inspirujących działań KGW, m.in. w lokalnych społecznościach czy w przypadku reakcji Kół na wydarzenia będące następstwem wojny w Ukrainie czy pandemii.

 – Ogromnie mnie cieszy, że panie są liderkami na wsi. Coraz częściej panie są sołtyskami, burmistrzami, wójtami, radnymi i to panie najlepiej znają potrzeby polskiej wsi. To ogromna zasługa pań, że polska wieś tak świetnie się rozwija i tak wspaniale się zmienia. Widzę to, ponieważ mam okazję bywać w różnych regionach Polski, odwiedzając różne obszary, w tym wieś. Obserwuję jednocześnie, jak zmieniły się także jej potrzeby – powiedziała Pierwsza Dama.

150 lat historii KGW w Polsce

Polskie Koła Gospodyń Wiejskich mają 150-letnią tradycję. Pierwsze z nich powstało już w 1877 roku, dzięki działaczce Filipinie Płaskowickiej, w Janisłowicach pod Skierniewicami.

Kobiety od zawsze, bez względu na miejsce zamieszkania, status społeczny, materialny czy wykształcenie, spotykały się, rozmawiały i podejmowały przeróżne działania.

Działalność KGW jest adresowana nie tylko do członkiń, ale także do całej lokalnej społeczności. Widać to szczególnie podczas stałych imprez z kalendarza danej gminy jak dożynki, festyny czy procesje.

Ustawa o KGW otworzyła gospodyniom wiele drzwi

Jan Krzysztof Ardanowski, szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich i jeden z inicjatorów utworzenia Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi podkreślił, że w czasie, kiedy była tworzona ustawa o KGW [ustawa weszła w życie - 29 listopada 2018-przyp. red.] nikt nie spodziewał się, że okaże się ona tak potrzebna i dostarczy Kołom tak wiele możliwości. 

 

Konferencja "Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” odbyła się w Warszawie w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi. Organizacją konferencji zajęła się Fundację Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi", wśród partnerów znaleźli się: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie PAP MediaRoom, prezydent.pl

fot. prezydent.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 15:25