StoryEditorKGW w Polsce

Kolejny etap „Bitwy Regionów” przed nami! Co nas czeka?

11.08.2023., 12:15h
Bitwa Regionów się rozkręca. Właśnie zakończyły się eliminacje powiatowe VIII edycji tego smakowitego Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich. Jakie wydarzenia przed nami?

Bitwa Regionów to konkurs, który każdego roku jest coraz bardziej popularny. W tej edycji naliczono aż 244 wydarzeń, podczas których przygotowano 2 780 wyśmienitych potraw! Gospodynie z kół wiejskich miały pełne ręce roboty, ale wyglądana to, że to pestka! Panie zaproponowały niezwykle kuszące dania, dzięki którym ocaleją stare receptury i ludowe zwyczaje. Bitwa Regionów bowiem to nie tylko konkurs kulinarny, ale także projekt, dzięki któremu wracamy do tradycji charakterystycznych dla danego regionu Polski.

Bitwa Regionów i etap wojewódzki

Przed nami szczebel wojewódzki, na tym poziomie rywalizacje rozpoczęły się już 5 sierpnia i potrwają do 17 września. Jest więc sporo czasu, aby kibicować swoim faworytom i śledzić ich poczynania. Z tego etapu zostanie wyłonionych 16 najlepszych KGW, które będą reprezentować swoje województwa, jednocześnie to przepustka, aby wziąć udział w finale ogólnopolskim.

image

KGW w Polsce

FOTO: Gov.pl

Nagrody w Bitwie Regionów

w 2023 roku pula nagród wynosi ponad 65 tys. zł. Organizatorzy przewidują również nagrodę dodatkową dla laureata I miejsca w finale – wyjazd przedstawicieli KGW na zagraniczne targi rolno-spożywcze w UE.

Etap II:

I miejsce – 5 000 zł brutto,

II miejsce – 3 500 zł brutto,

III miejsce – 2 000 zł.

image
KGW w Polsce

Bitwa Regionów – od sierpnia drugi etap konkursu. KGW do dzieła!

Bitwa Regionów – modyfikacje

W tym roku nastąpiła pewna zmiana – pojawił się wymóg dotyczący samej potrawy. Gospodynie muszą wykorzystać przynajmniej jeden produkt regionalny związany z lokalną tradycją. Celem tego działania jest promowanie kultury ludowej związanej z miejscem zamieszkania osób z danego KGW. Panie mogą też liczyć na zwrot środków za zakup produktów spożywczych przeznaczonych na przygotowanie dania w Bitwie Regionów. 

Bitwa Regionów – kolejne wydarzenia

Harmonogram wydarzeń w ramach etapu wojewódzkiego jest dostępny: https://bitwaregionow.pl/harmonogram. Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Konkurs „Bitwa Regionów” a polskie produkty

Bitwa Regionów to projekt, którego celem jest także wspieranie i promowanie polskich produktów, wpisuje się w ideę kampanii #KupujŚwiadomie, w której Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wraz z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca do kierowania się przy wyborach zakupowych certyfikatami i oznaczeniami sygnalizującymi polskie pochodzenie artykułów żywnościowych.

Oprac.. Angelika Drygas

fot. i źródło: gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 00:57