StoryEditorBitwa Regionów 2023

Koło Gospodyń Wiejskich w Zielonej wygrało na Mazowszu. Jakie danie przygotowały gospodynie?

05.09.2023., 10:00h
Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z całego Mazowsza rywalizowały o miano najlepszych mistrzyń kulinarnych województwa. Nie było łatwo. Poziom konkursu jest niezwykle wysoki, a dania profesjonalnie przyrządzone.

Nic dziwnego, głównym tematem konkursu jest kuchnia regionalna odwołująca się do starych tradycji i przepisów z dawnych lat. Zadaniem konkursowym jest przygotowanie dania i zastosowanie przynajmniej jednego produktu związanego z regionem, który reprezentuje KGW. W konkursie bowiem chodzi także o zaprezentowanie wspaniałych naturalnych polskich produktów: – Musimy pokazać, że to mleko, te produkty rolne, to mięso nie biorą się ze sklepu, marketu, czy z lad chłodniczych, ale z pracy rolnika – podkreślił sekretarz stanu Rafał Romanowski.

Bitwa Regionów 2023 – Mazowsze

II etap konkursu Bitwa Regionów 2023 na terenie Mazowsza odbył się 3 września w najstarszej szkole rolniczej w Polsce – w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie. –  Gościmy dziś Koła Gospodyń Wiejskich z całego Mazowsza – powiedział sekretarz stanu Rafał Romanowski, który otwierał event.

Bitwa Regionów 2023 – jakie danie zachwyciło jury?

Komisja konkursowa pod przewodnictwem Łukasza Konika wytypowała zwycięzcę:

  • I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Zielonej za danie: Zieleńska szynka z nogą.

I właśnie to KGW będzie reprezentowało Mazowsze w finale konkursu 7 października 2023 roku w Tomaszowie Mazowieckim.

Bitwa Regionów 2023 – nagrody

W tegorocznym konkursie udział wzięło ponad 3,5 tys. Kół Gospodyń Wiejskich, a jedynie szesnaście zakwalifikuje się do krajowego etapu. Na II etapie zwycięskie koło otrzyma 5 tys. zł., za drugie miejsce – 3,5 tys. zł, a za trzecie – 2 tys. zł. Nagrodą główną jest 25 tys. zł oraz wyjazd na zagraniczne targi rolno-spożywcze. Koła mogą też liczyć na pokrycie kosztów uczestnictwa w konkursie.

Bitwa Regionów w Polsce

Bitwa Regionów organizowana jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Bitwa Regionów – cele konkursu

Ideą konkursu jest przede wszystkim promowanie polskiej kuchni regionalnej, a także promocja produktów lokalnych, które zachwycają niesamowitymi smakami i walorami jakościowymi. Bitwa Regionów wspiera działalność KGW w całej Polsce oraz aktywizuje społeczności wiejskie. 

Angelika Drygas

Fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/Facebook

Źródło: gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 11:57