Co miał na celu konkurs “W moim domu nic się nie marnuje”?
Ogłoszony przez Ministerstwo Klimatu konkurs dla KGW “W moim domu nic się nie marnuje” miał na celu promowanie ekologicznych zachowań, które każdy może wprowadzić do swojego gospodarstwa domowego. Resort klimatu chciał uświadomić Polakom, że każdy może działać indywidualnie na rzecz ochrony środowiska i nie muszą to być wcale kosztowne i wymagające działania. Dlatego do konkursu zaproszono koła gospodyń wiejskich.
Ich zadaniem było opisanie ekopraktyki, którą można - i warto! - wdrożyć w codziennym życiu. Miały to być proste działania, które każdy z łatwością zdoła wprowadzić do swojego codziennego życia.
Jakie pomysły nagrodzono w konkursie?
Do rywalizacji stanęło 230 KGW z całej Polski, które zgłosiły łącznie 401 pomysłów. Spośród nich wyłoniono zwycięzców.
I miejsce zajęło KGW Frydman, nagrodzone za pomysł zatytułowany „Frydmańsko Wyciyracka”. Panie opisały, w jaki sposób zniszczone koszule i inne materiały przerabiają na chodniczki, które później wykorzystują do wycierania butów.
II lokatę zdobyło KGW Błażejewo za projekt “Zero waste”, który skupia się na ograniczaniu resztek. Panie opisały, jak starają się nie marnować żywności, między innymi oddając nadwyżki do jadłodzielni, przygotowując “resztkowe” posiłki czy przetwarzając resztki.
Na III miejscu znalazło się KGW Dąbrówka ze swoim pomysłem na miętowe woreczki. Panie z tego koła szyją ze starych materiałów niewielkie woreczki, które wypełniają miętowym suszem, niekiedy z dodatkiem lawendy lub innych aromatycznych ziół. Takie pakunki umieszczają na przykład w szafach lub szafkach kuchennych.
Prócz laureatów trzech pierwszych miejsc, Ministerstwo Klimatu zdecydowało się jeszcze wyróżnić 7 kolejnych kół. Wśród wyróżnionych znalazły się między innymi pomysły na eko instrumenty, drugie życie tekstyliów, wykorzystywanie deszczówki, domowe woskowijki do owijania żywności czy porady, jak wykorzystać w domu ocet i sodę “do wszystkiego”.
Gdzie będzie można zapoznać się z nagrodzonymi pomysłami?
Ponieważ MKiŚ chce promować ekologiczne działania, nadesłane przez Koła i nagrodzone pomysły zostaną zebrane w tematycznym e-booku, zatytułowanym „Domowy Poradnik Ekonawyków”. Publikacja będzie dostępna w internecie i będzie można się z nią zapoznać, by poszukać inspiracji dla wdrażania ekologicznych praktyk we własnym domu.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements