StoryEditorKonkurs wieńcowy

Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy rozstrzygnięty [WIDEO, FOTO]

12.09.2022., 11:23h

Konkurs wieńcowy do świetny pretekst, by jeszcze mocniej zaznaczyć potrzebę kultywowania polskich tradycji ludowych. Właśnie wyłoniono zwycięskie grupy „Konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. Które województwa znalazły się na podium?

Obchody tegorocznych Dożynek Prezydenckich były huczne, o czym ostatnio pisaliśmy. Jednym z ciekawszych punktów był „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, który odbywał się w przeddzień Dożynek Prezydenckich. Brały w nim udział grupy reprezentujące poszczególne województwa. Celem Konkursu jest kultywowanie tradycji regionalnych oraz promocja dorobku kulturowego polskiej wsi.

image
FOTO: Grzegorz Jakubowski/kprp

Konkurs wieńcowy

Wieś ma swoje niezwykłe tradycje, rytuały, święta. Dobrze jest je zachowywać i popularyzować. Dorobek polskiej wsi zbliża nas do tego, co naprawdę polskie i autentyczne, szczere i zarazem atrakcyjne. Konkurs wieńcowy ma przyczynić się do kultywowania i popularyzacji najbardziej wartościowych tradycji regionalnych i najciekawszych dziedzin plastyki obrzędowej, a także do rozbudzania zainteresowania twórczością ludową. Misternie wykonane tradycyjne wieńce dożynkowe stały się wielką atrakcją na dziedzińcu Belwederu. Przepiękne prace przygotowane zostały przez grupy z czternastu województw, które „walczyły” o nagrodę Prezydenta RP.

image
FOTO: Grzegorz Jakubowski/kprp

Tradycyjnie każdego roku reprezentanci wszystkich polskich województw mogą wziąć udział w tej twórczej rywalizacji. Tradycyjne Dożynki Prezydenckie to doskonały moment, by nagrodzić największe arcydzieła wieńcowe będące dowodem na to, że kultura ludowa w Polsce ma się świetnie!

Rozstrzygnięcie konkursu 

Członkowie grup wieńcowych w strojach ludowych i przy akompaniamencie regionalnych utworów prezentowali swoje prace przed Komisją Konkursową. Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda czynnie uczestniczyła w tym pokazie. – Dumni autorzy zbożowych kompozycji chętnie dzielili się informacjami o tym, jak przygotowywano projekty, ile czasu zajęły prace, a także objaśniali symbolikę wieńców. Niektórzy przyznawali również, że zależy im na włączaniu młodych pokoleń w tę sięgającą XVI wieku tradycję – czytamy na oficjalnej stronie Kancelarii Prezydenta.

image
FOTO: Grzegorz Jakubowski/kprp

Komisja konkursowa pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak–Radziejowskiej, Doradcy Prezydenta RP, wyłoniła zwycięzców. Na podium stanęły grupy, które przygotowały wieńce z województw: 

  • mazowieckiego (I miejsce), 
  • opolskiego (II miejsce)
  • podlaskiego (III miejsce).

Zwycięzca otrzymał statuetkę podczas Ceremonii Dożynkowej, w obecności Prezydenta Andrzeja Dudy.

Dodatkowe wyrożnienia

W tym roku poziom prezentowanych prac był bardzo wysoki, dlatego Komisja przyznała honorowe wyróżnienia dla trzech grup z województw: lubuskiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

image
FOTO: Grzegorz Jakubowski/kprp

– Bardzo mnie cieszy, że komisja zdecydowała się na to dodatkowe wyróżnienie. Rzeczywiście poziom był bardzo wysoki i wyrównany, więc wszyscy Państwo mogą czuć się zwycięzcami – mówiła Agata Kornhauser–Duda i dziękowała za „kreatywną pracę” uczestnikom konkursu. – Wieńce urzekają urodą i zachwycają precyzją wykonania. Każdy z nich zasługuje na miano dzieła sztuki – podkreśliła.

image
FOTO: Grzegorz Jakubowski/kprp

Pierwsza Dama zwróciła również uwagę, że piękne wieńce świadczą o umiejętności twórczej współpracy w zespołach. – Pokazują Państwo, że współpracując i wzajemnie się inspirując, można bardzo wiele osiągnąć – zauważyła Agata Kornhauser–Duda i dodała: – Przykładem takiej współpracy jest też działalność Kół Gospodyń Wiejskich.

 

Angelika Drygas

fot. Oficjalna strona Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. wrzesień 2024 18:56