Obchody tegorocznych Dożynek Prezydenckich były huczne, o czym ostatnio pisaliśmy. Jednym z ciekawszych punktów był „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, który odbywał się w przeddzień Dożynek Prezydenckich. Brały w nim udział grupy reprezentujące poszczególne województwa. Celem Konkursu jest kultywowanie tradycji regionalnych oraz promocja dorobku kulturowego polskiej wsi.
Konkurs wieńcowy
Wieś ma swoje niezwykłe tradycje, rytuały, święta. Dobrze jest je zachowywać i popularyzować. Dorobek polskiej wsi zbliża nas do tego, co naprawdę polskie i autentyczne, szczere i zarazem atrakcyjne. Konkurs wieńcowy ma przyczynić się do kultywowania i popularyzacji najbardziej wartościowych tradycji regionalnych i najciekawszych dziedzin plastyki obrzędowej, a także do rozbudzania zainteresowania twórczością ludową. Misternie wykonane tradycyjne wieńce dożynkowe stały się wielką atrakcją na dziedzińcu Belwederu. Przepiękne prace przygotowane zostały przez grupy z czternastu województw, które „walczyły” o nagrodę Prezydenta RP.
Tradycyjnie każdego roku reprezentanci wszystkich polskich województw mogą wziąć udział w tej twórczej rywalizacji. Tradycyjne Dożynki Prezydenckie to doskonały moment, by nagrodzić największe arcydzieła wieńcowe będące dowodem na to, że kultura ludowa w Polsce ma się świetnie!
Rozstrzygnięcie konkursu
Członkowie grup wieńcowych w strojach ludowych i przy akompaniamencie regionalnych utworów prezentowali swoje prace przed Komisją Konkursową. Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda czynnie uczestniczyła w tym pokazie. – Dumni autorzy zbożowych kompozycji chętnie dzielili się informacjami o tym, jak przygotowywano projekty, ile czasu zajęły prace, a także objaśniali symbolikę wieńców. Niektórzy przyznawali również, że zależy im na włączaniu młodych pokoleń w tę sięgającą XVI wieku tradycję – czytamy na oficjalnej stronie Kancelarii Prezydenta.
Komisja konkursowa pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak–Radziejowskiej, Doradcy Prezydenta RP, wyłoniła zwycięzców. Na podium stanęły grupy, które przygotowały wieńce z województw:
- mazowieckiego (I miejsce),
- opolskiego (II miejsce)
- podlaskiego (III miejsce).
Zwycięzca otrzymał statuetkę podczas Ceremonii Dożynkowej, w obecności Prezydenta Andrzeja Dudy.
Dodatkowe wyrożnienia
W tym roku poziom prezentowanych prac był bardzo wysoki, dlatego Komisja przyznała honorowe wyróżnienia dla trzech grup z województw: lubuskiego, małopolskiego i wielkopolskiego.
– Bardzo mnie cieszy, że komisja zdecydowała się na to dodatkowe wyróżnienie. Rzeczywiście poziom był bardzo wysoki i wyrównany, więc wszyscy Państwo mogą czuć się zwycięzcami – mówiła Agata Kornhauser–Duda i dziękowała za „kreatywną pracę” uczestnikom konkursu. – Wieńce urzekają urodą i zachwycają precyzją wykonania. Każdy z nich zasługuje na miano dzieła sztuki – podkreśliła.
Pierwsza Dama zwróciła również uwagę, że piękne wieńce świadczą o umiejętności twórczej współpracy w zespołach. – Pokazują Państwo, że współpracując i wzajemnie się inspirując, można bardzo wiele osiągnąć – zauważyła Agata Kornhauser–Duda i dodała: – Przykładem takiej współpracy jest też działalność Kół Gospodyń Wiejskich.
Angelika Drygas
fot. Oficjalna strona Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej