StoryEditorKGW w Polsce

Nabór dla KGW zakończony. Złożono wnioski na 114,5 mln złotych

17.10.2023., 14:00h
Nabór wniosków o dofinansowanie na działalność statutową zakończył się 30 września. W naborze zorganizowanym przez ARiMR wzięło udział około 13,4 tys. kół gospodyń wiejskich. Do tej pory koła otrzymały blisko 112 mln złotych.

Nabór ARiMR: kto mógł ubiegać się o dofinansowanie?

Tegoroczny nabór to już szósta okazja, aby otrzymać wsparcie finansowe na działalność statutową KGW. Dofinansowanie jest dedykowane wyłącznie kołom wpisanym do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

Nabór ARiMR a wzrost zainteresowania

Poprzednie edycje naboru, tak jak i obecna, pokazały, że zainteresowanie ofertą wzrasta. Zwiększyła się także pula środków przeznaczonych na ten cel. W tym roku wynosiła aż 120 mln zł. Wzrosły również stawki pomocy:

  • 8 tys. zł w przypadku kół liczących nie więcej niż 30 członków;
  • 9 tys. zł dla kół, w skład których wchodzi od 31 do 75 osób;
  • 10 tys. zł – gdy o wsparcie ubiegało się jeszcze liczniejsze KGW.

Czas trwania naboru wniosków

Nabór wniosków dla KGW rozpoczął się 3 kwietnia 2023 roku. Wnioski można było złożyć do dnia 30 września 2023 r. Dokumenty, które złożono po tym terminie – nie były brane pod uwagę.

Nabór dla KGW: obecne dane

Zgodnie z wprowadzonymi do komputerowego systemu danymi – ponad 13 tys. kół gospodyń ubiega się o kwotę wsparcia, która osiągnęła ok. 114,5 mln złotych. Do 16 października ARiMR wypłaciła z tego tytułu blisko 112 mln zł. Wnioski sprawdzane są na bieżąco. Agencja wydaje decyzje o przyznaniu wsparcia i wypłaca pieniądze.

Do kiedy trzeba zrealizować otrzymane środki?

Na wykorzystanie otrzymanych środków, ARiMR wyznaczyła datę 31 grudnia 2023 roku. Wydatki będzie trzeba udokumentować sprawozdaniem – ostateczny termin na złożenie sprawozdania to 31 stycznia 2024 r.

Na co należy przeznaczyć otrzymane dofinansowanie?

Zaleca się przeznaczyć otrzymane dofinansowanie na aktywność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w lokalnych środowiskach oraz działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich.

Wsparcie dla KGW: jaki cel wydatków?

Wydatki można również przeznaczyć na istotne cele takie jak: rozwój przedsiębiorczości kobiet oraz inicjowanie działań na rzecz poprawy warunków ich życia i pracy na wsi.

image
Piękne dzieła!

Znamy wyniki konkursu dla KGW „Kubek, dzbanek czy makatka… Rękodzieło to jest gratka”!

Źródło: gov.pl

Oprac. Patrycja Lisowska

fot. archiwum redakcji; na zdjęciu KGW w Dymitrowie Małym

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:20