Spis treści:
Dożynki Prezydenckie – wsparcie dla rolników
Najładniejszy wieniec dożynkowy – jakie województwa wygrały?
Tegoroczne Dożynki Prezydenckie odbyły się 15 września w Warszawie, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Tradycyjnie uczestniczył w nich Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Natomiast w sobotę 14 września poznaliśmy laureatów konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta RP.
Dożynki Prezydenckie
Dożynki Prezydenckie są oficjalną formą podziękowań za plony, ale również wyrazem szacunku dla pracy rolnika. Podczas dożynek Prezydent podziękował rolnikom za ich ciężką pracę i poświęcenie podczas tegorocznych żniw: – (…) polski rolnik wymaga wszechstronnej opieki ze strony państwa; że dla nich musi się znaleźć wsparcie; że dla nich musi się znaleźć bezpieczeństwo, pewność tego, że będą mogli się odbudować, odtworzyć, że wymagają specjalnych nakładów i że to jest tak niezwykle potrzebne – powiedział Prezydent podczas wystąpienia w trakcie Wielkiego Święta Plonów. Andrzej Duda zwrócił się do ministra rolnictwa, aby znalazły się fundusze dla rolników, którzy borykają się z rozmaitymi kataklizmami i klęskami żywiołowymi, a obecnie walczą z powodzią, która dziesiątkuje ich pola, zabiera im domy i niszczy gospodarstwa. – Czasem – niestety, w nielicznych przypadkach – ten żywioł udaje się zatrzymać. Ale najczęściej jest tak, że woda przenika, przechodzi, zalewa domy, zalewa gospodarstwa rolne, zalewa pola, niszczy maszyny, niszczy plony, niszczy życie. Proszę, żeby dla polskich rolników znalazły się pomoc, wsparcie i ta właśnie wszechstronna opieka ze strony polskiego państwa – tak niezwykle im potrzebna – mówił Prezydent. Podziękował także przybyłym na uroczystość rolnikom, przede wszystkim delegacjom z województwa opolskiego, śląskiego oraz dolnośląskiego, gdzie obecnie rolnicy zmagają się z powodzią.
Przeczytaj także: Startuje program Klub Pro – skorzystają młodzi sportowcy ze wsi!
Dożynki Prezydenckie – wsparcie dla rolników
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski zapewnił prezydenta o tym, że będzie wsparcie dla rolników, którzy ucierpieli na skutek klęsk pogodowych. Chodzi przede wszystkim o wiosenne przymrozki, gradobicia, suszę. Rząd planuje zwrot trzeciej i czwartej raty podatku rolnego: – W związku z obecną sytuacją będą też kolejne straty i będą one analizowane. Będą więc dodatkowe koszty, które musimy umieścić w budżecie przyszłorocznym, a także w tegorocznym, aby pomóc tym, którzy ucierpią wskutek obecnej tragicznej sytuacji – podkreślił minister Siekierski. Rolnicy zależni są od kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody, dlatego w budżecie powinny być zaplanowane środki na te wyjątkowe sytuacje.
Najładniejszy wieniec dożynkowy – jakie województwa wygrały?
Do konkursu przystąpiły grupy z 14 województw:
- dolnośląskiego,
- kujawsko–pomorskiego,
- lubelskiego,
- lubuskiego,
- łódzkiego,
- małopolskiego,
- mazowieckiego,
- opolskiego,
- podkarpackiego,
- podlaskiego,
- pomorskiego,
- śląskiego,
- świętokrzyskiego,
- wielkopolskiego.
Nagrodę Prezydenta za najładniejszy wieniec dożynkowy jury pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak-Radziejowska przyznało:
I miejsce: województwo podlaskie
II miejsce: województwo lubelskie
III miejsce: województwo podkarpackie
Wyróżnienia otrzymały województwa: wielkopolskie, dolnośląskie oraz lubuskie.
– Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser–Duda pogratulowała laureatom sukcesu i przekazując dyplomy, podziękowała za ich ogromne zaangażowanie w przygotowanie wieńców dożynkowych. Statuetkę zwycięskiej grupie wręczy Prezydent Andrzej Duda w niedzielę podczas Ceremoniału Dożynkowego – napisano na stronie prezydenta.
Fot i źródło: prezydent.pl, gov.pl