Konkurs promuje przede wszystkim zdrową żywność z polskich lasów. W inauguracji projektu, która miała miejsce 1 marca 2023 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wziął udział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, a także wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka i dyrektor generalny Lasów Państwowych Józefa Kubica.
Natura od kuchni w liczbach
Pierwsza edycja konkursu cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród gospodyń wiejskich. Świadczą o tym statystyki: 600 wniosków, spośród których dofinasowanie otrzymało 590. – Cieszy nas nie tylko ilość organizacji, jakie wyraziły wolę współpracy z Lasami Państwowymi, ale przede wszystkim kreatywne pomysły doskonale wypełniające założenia konkursu. Wspólnie z kołami gospodyń wiejskich promowaliśmy las, zdrowy tryb życia i najlepsze produkty, jakie daje nam natura – podkreśla Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Natura od kuchni stawia na produkty z polskich lasów
Celem projektu jest popularyzowanie wiedzy o żywności pochodzenia leśnego, jej unikalnych walorach, ale także o przyrodzie lasów i zrównoważonej gospodarce leśnej. – Zachęcamy panie, aby wykazały się kreatywnością i równie licznie wzięły udział w kolejnej edycji konkursu – powiedział wiceminister Edward Siarka. Koła gospodyń wiejskich mogą w ramach konkursu zgłaszać rozmaite formy działania promujące zdrowy styl życia i produkty z lasu: grzyby, jagody, dziczyznę, organizując np. warsztaty, stoiska, wystawy czy konkursy kulinarne.
– Nie ma nic lepszego niż pożywienie pochodzące prosto z natury, towarzyszące nam od wieków. Pożywienie, którego źródłem był i jest las. Program „Natura od kuchni”, podobnie, jak autorski projekt Lasów Państwowych „Dobre z lasu” pokazuje, jak można gospodarować zasobami przyrody w sposób zrównoważony i zgodny z misją Lasów Państwowych. Jak równomiernie zaspokajać potrzeby obu współzależnych od siebie stron – lasu i ludzi – zaznacza Edward Siarka.
Natura od kuchni i zasady uczestnictwa
Uczestnikami konkursu mogą być koła gospodyń wiejskich wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. Liczy się pomysłowość i nieszablonowe myślenie. Aby wziąć udział w konkursie, należy wymyślić i zaprezentować pomysły na aktywności, które spopularyzują lasy i żywność pochodzenia leśnego. Organizator wśród przykładowych realizacji wymienia: stworzenie stoiska popularyzującego produkty runa leśnego albo przeprowadzenie warsztatów czy konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę z wykorzystaniem produktów z lasu. Mogą to być także projekty skierowane do dzieci, np. lekcje o prozdrowotnych walorach leśnej żywności. Formularz zgłoszeniowy (wraz z załącznikami), który należy wypełnić znajduje się na stronie: www.cilp.lasy.gov.pl/konkursy
Nagroda jest warta działania, ponieważ na laureatów czeka dofinansowanie w wysokości do 10 tys. zł. Udział w Konkursie jest bezpłatny. Zgłoszenia można przesyłać do 30 września 2023 r.
Oprac. Angelika Drygas
Fot. cilp.lasy.gov.pl
Źródło: cilp.lasy.gov.pl, gov.pl