StoryEditorKGW w Polsce

VIII edycja Bitwy Regionów stawia na promocję lokalnych produktów!

07.03.2023., 13:30h
Nabór do VIII edycji Bitwy Regionów potrwa do 31 marca 2023 roku. Na konferencji prasowej otwierającej konkurs, wicepremier zachęcał koła gospodyń wiejskich do wzięcia udziału w tej kulinarnej rywalizacji. Jaka jest główna nagroda?

Bitwa Regionów to konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich. Z każdym rokiem bierze w nim udział coraz więcej polskich entuzjastek kultywowania lokalnych tradycji. Właśnie rusza VIII edycja tego konkursu – 7 marca odbyła się konferencja prasowa z udziałem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka, która towarzyszyła uroczystemu rozpoczęciu Bitwy Regionów. – Bitwa Regionów to kulinarny konkurs lokalnych smaków i promocja zdrowej polskiej żywności. Polskie produkty są najlepsze, a gdy są przyrządzone przez gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich, stają się niebem dla podniebienia – powiedział wicepremier.

Bitwa Regionów – konkurs dla KGW

Wzięcie udziału w rywalizacji to same plusy dla gospodyń wiejskich. To świetna okazja, by zaprezentować zdobycze kulinarne regionów i pokazać, jak wspaniałą żywność produkują Polacy. W poprzedniej edycji wzięło udział ponad 3 tys. kół. – Liczymy na jeszcze większą frekwencję w tym roku – powiedział wicepremier. Jest to możliwe, biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce mamy 12 tys. zarejestrowanych KGW. Jak co roku, konkurs będzie przebiegał w trzech etapach – powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Ten pierwszy przybiera formę pikników rodzinnych z marką Produkt Polski, natomiast etap wojewódzki w tym roku będzie miał bardziej otwarty charakter.

Nagrody i korzyści

Finał zaplanowany jest na październik. Nagrodą główną jest 25 tys. zł oraz wyjazd na zagraniczne targi rolno-spożywcze. W tej edycji pojawiło się nowe rozwiązanie: wsparcie finansowe dla wszystkich kół biorących udział w Bitwie Regionów: – Umożliwi to Kołom Gospodyń Wiejskich pokrycie kosztów uczestnictwa w konkursie – zauważył wicepremier Kowalczyk.

Promowanie polskiej żywności

Wiceminister Rafał Romanowski podkreślił, że Bitwa Regionów ma wpływ na wzmocnienie patriotyzmu konsumenckiego oraz poczucia przywiązania do regionu. To świetna okazja, aby promować zdrową i nieprzetworzoną żywność z naszego kraju: – Podczas pikników rodzinnych na etapie powiatowym wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa wzmacniamy markę Produkt Polski. Gorąco zachęcamy do udziału w piknikach – powiedział wiceminister Romanowski.

Kobiety na wsi 

Na konferencji głos zabrała także sekretarz stanu Anna Gembicka, która podkreśliła rolę Kół Gospodyń Wiejskich w działaniach na rzecz kobiet mieszkających na obszarach wiejskich. Zaznaczyła, jak ważny jest konkurs Bitwa Regionów dla promowania dziedzictwa kulinarnego i kultywowania wielowiekowej tradycji.

KGW Zimna Wódka na konferencji

Nie zabrakło też samych zainteresowanych, laureatek trzech pierwszych miejsc w VII edycji Bitwy Regionów, które zachęcały do podjęcia rękawicy: – Udział w konkursie Bitwa Regionów był dla nas bardzo ważny, a nagroda satysfakcjonująca. Szczególnie radość pokazania naszych lokalnych dań jest piękna. Serdecznie zachęcamy Koła do udziału w tym konkursie, naprawdę warto – powiedziała Beata Broncel, przewodnicząca KGW Zimna Wódka, które wygrało VII edycję konkursu.

Bitwa Regionów – idea konkursu

Celem konkursu Bitwa Regionów jest:

  • promowanie regionalnych potraw,
  • ukazywanie bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych,
  • wspieranie Kół Gospodyń Wiejskich,
  • aktywizacja wspólnot i społeczności lokalnych na obszarach wiejskich.

image
KGW w Polsce

Bitwa Regionów ruszyła! Koła Gospodyń Wiejskich zgłaszajcie się!

Organizatorami konkursu są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Bitwa Regionów – zgłoszenia

Koła Gospodyń Wiejskich mają czas na wysłanie formularza do 31 marca 2023 r. Aby wziąć udział w konkursie Bitwa Regionów, należy wysłać zgłoszenie drogą elektroniczną poprzez stronę: https://bitwaregionow.pl/ lub pod linkiem: https://www.kowr.gov.pl/konkurs.

 

Angelika Drygas

Źródło: gov.pl

Fot. KOWR

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:23