
Karolina Suska, autorka projektu „Kobiety na Wsi” opowiedziała, w jaki sposób rozwijają się Koła Gospodyń Wiejskich w naszym kraju. Działaczka i inicjatorka wielu ciekawych projektów realizowanych na wsiach, liderka, socjolożka, trenerka, tutorka od lat tworzy w internecie przestrzeń dla kobiet, które chcą rozwijać się i działać na rzecz lokalnych społeczności. Mentorka inspiruje, wspiera, edukuje, udowadniając, że na wsi nie ma rzeczy niemożliwych! W naszym reportażu udział wzięły także Panie z czterech KGW z terenu Lubelszczyzny. Gospodynie z KGW Stoczek, KGW w Brzezinach, KGW Radawczanki i KGW ChmieLOVE podzieliły się własnymi opowieściami i doświadczeniem w tworzeniu grupy wsparcia i kręgu inspiracji w ramach Kół Gospodyń Wiejskich w swoich lokalnych społecznościach. Każde koło ma swój autorski pomysł na działalność i realizowanie celów, każde koło jest inne i wyjątkowe. Wspólnym mianownikiem jest jednak potencjał przyjaźni, wsparcia i rozwijania wspólnych pasji – nawiązywanie więzi i umacnianie wiary w swój potencjał – to nieocenione wartości, jakie płyną z obecności w kole.
Zapraszamy do obejrzenia reportażu:
Koła Gospodyń Wiejskich w Polsce
Koła Gospodyń Wiejskich to organizacje zrzeszające kobiety, a zdarza się, że także mężczyzn, z obszarów wiejskich. To właśnie w ramach kół kobiety łączą się, by aktywizować polską wieś i móc z uważnością przyjrzeć się własnym celom. Obecnie zauważamy, że Koła Gospodyń Wiejskich w Polsce przeżywają swój wielki rozkwit. Te organizacje pełnią ważne funkcje w lokalnych społecznościach poprzez prowadzenie działań społeczno-wychowawczych i oświatowo-kulturalnych na rzecz rozwoju swoich lokalnych społeczności. KGW dzięki realizowanym projektom przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorczości kobiet i poprawy warunków ich życia i pracy na wsi. Gospodynie regularnie promują kulturę ludową, reprezentują interesy kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej, integrują i wspierają sąsiadów. Kiedyś Koła Gospodyń Wiejskich najczęściej powstawały przy kółkach rolniczych, nie miały osobowości prawnej. Od 2018 roku ta sytuacja na szczęście zmieniła się diametralnie – dzięki ustawie z dnia 9 listopada 2018 roku o kołach gospodyń wiejskich (Dz.U. 2018 poz. 2212 z późń. zm.) KGW mogą wnioskować o dofinansowania umożliwiające realizowanie nowych inspirujących projektów.
Przeczytaj także: W jaki sposób można działać na wsi, by zostać liderką? Rozmowa z Grażyną Jałgos-Dębską [wywiad, podcast]
Obecnie na polskich wsiach Koła Gospodyń Wiejskich tworzą ważne ośrodki życia społecznego, świetnie organizując życie lokalnych społeczności, a do tego wspierają kobiety w samorozwoju i w podejmowaniu odważnych decyzji.
fot. Szymon Śliwiński