StoryEditorKGW

"Zioła dla zdrowia" – konkurs zielarski dla kół gospodyń wiejskich

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z lubelskim Uniwersytetem Medycznym zorganizowało konkurs dla kół gospodyń wiejskich. Do konkursu można zgłaszać się od 30 września 2023 roku. Kto może wziąć udział? Jak się zapisać? Jakie są przewidywane nagrody?

Kto może wziąć udział w konkursie?

Konkurs pod nazwą "Zioła dla zdrowia" dedykowany jest m.in. kołom gospodyń wiejskich. Wziąć udział mogą także stowarzyszenia, które skupiają osoby z terenów wiejskich, jeśli ich celem działania jest:

 • promocja i pielęgnowanie lokalnych tradycji;
 • działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;
 • rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej;
 • upowszechnianie i rozwój form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych.

Konkurs zielarski dla KGW: kiedy się zgłaszać?

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie zielarskim, najpierw musisz zgłosić swoje uczestnictwo. Zgłoszenia należy przesyłać w terminie od 30 września 2023 roku do 31 stycznia 2024 roku.

Warunkiem udziału w konkursie, który każdy potencjalny uczestnik musi spełnić, jest posiadanie osobowości prawnej i własnego rachunku bankowego zarejestrowanego na dany podmiot.

Jaki jest cel konkursu "Zioła dla zdrowia"?

Cele konkursu są dwa. Pierwszy skupia się na promowaniu wiedzy z zakresu nowoczesnego zielarstwa i ziołolecznictwa na obszarach wiejskich, a także na kultywacji regionalnych tradycji związanych z uprawą i wykorzystaniem ziół do celów prozdrowotnych i leczniczych. Drugi zaś na promowaniu i wspieraniu kół gospodyń wiejskich. Szczególnie stawia się nacisk na aktywizację wspólnot i społeczności lokalnych na obszarach wiejskich.

Przebieg konkursu: etapy

Konkurs zielarski został podzielony na dwa etapy.

 • I etap (wojewódzki) – uczestnicy konkursu, którzy zgłoszą swój udział w wyznaczonym powyżej terminie i spełnią formalne wymagania, przygotowują prace konkursowe zawierające opis działań związanych z promowaniem zielarstwa, metod uprawy, przetwórstwa wraz z opisem przydomowego ogródka (ze zdjęciami). Przygotowane prace konkursowe należy przesłać do Organizatora Konkursu do 20 lipca 2024 r. Do II etapu konkursu zakwalifikują się uczestnicy, których prace zostaną najwyżej ocenione.
 • II etap (ogólnopolski) – 16 laureatów konkursu (po 1 z każdego województwa), którzy zakwalifikują się do II etapu, zostaną zaproszeni do udziału w wydarzeniu ogólnopolskim (Finale), podczas którego zaprezentują zioła i surowce zielarskie zebrane w zgłoszonym do konkursu ogródku. Komisja konkursowa oceni również treść i sposób prezentacji, a także wiedzę, którą koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia zdobyły podczas przygotowań do konkursu.

Kiedy odbędzie się finał konkursu "Zioła dla zdrowia"?

Finał konkursu to najważniejsza dla uczestników część przedsięwzięcia. To właśnie wtedy zostaną rozstrzygnięte i ogłoszone wyniki konkursu. Termin i miejsce organizacji finału konkursu nie są jeszcze znane. Informacje zostaną ogłoszone przez organizatora do 31 sierpnia 2024 roku.

Nagrody: co można wygrać w konkursie?

Dla uczestników konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Laureaci I etapu Konkursu otrzymają nagrody w wysokości:

 • I miejsce – 3 000 zł
 • II miejsce – 2 000 zł
 • III miejsce – 1 000 zł

Laureaci II etapu Konkursu otrzymają nagrody w wysokości:

 • I miejsce – 20 000 zł
 • II miejsce – 15 000 zł
 • III miejsce – 10 000 zł

Udział w konkursie "Zioła dla zdrowia" – jak się zgłosić?

Zgłoszenie do udziału w konkursie jest bardzo proste. Wystarczy przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy na pocztę elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia należy przesłać do 31 stycznia 2024 roku.

Konkurs dla kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń skupiających osoby z terenów wiejskich organizuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ze wsparciem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

Źródło: gov.pl

oprac. Patrycja Lisowska

fot. Karolina Kasperek

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:39