Środa Popielcowa
Chrześcijanie oczekiwanie na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, rozpoczynają w Środę Popielcową. W tym dniu gromadzą się w świątyni na wspólnej mszy, gdzie ich głowy są posypywane popiołem. Obrzęd ten ma miejsce podczas liturgii słowa po homilii i zastępuje akt pokuty. Głównym celem święta jest oczyszczenie z grzechu i rozpoczęcie wspólnego oczekiwania na zmartwychwstanie Syna Bożego.
Niedziela Palmowa
Kolejnym wydarzeniem, którego wierzący oczekują w Wielkim Poście, jest Niedziela Palmowa, rozpoczynająca Wielki Tydzień oraz związany z nią zwyczaj komponowania różnokolorowych palm. Dzień ten jest upamiętnieniem wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Wspomniane palmy są odpowiednikami tych, którymi Żydzi witali Syna Bożego. Niedziela Palmowa nie jest ostatnim z wielkanocnych świąt, będących oczekiwaniami na zmartwychwstanie Pana Jezusa. Jej Następstwem jest Wielki Tydzień, w tym czasie obchodzimy Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę.
Wielki Czwartek
W rozpoczynający Triduum Wielki Czwartek, w kościele rzymskokatolickim przed południem odprawiana jest Msza Krzyżma, podczas której następuje poświęcenie nowych olejów przeznaczonych do namaszczeń podczas udzielania sakramentów świętych. Tego samego dnia wieczorem sprawowana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której Liturgia Eucharystyczna jest odprawiana w ramach wspomnienia ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa przez Chrystusa Pana. Podczas mszy w wielu kościołach panuje zwyczaj obmywania nóg dwunastu mężczyznom tak, jak robił to Jezus względem swych uczniów na znak bezgranicznej miłości do bliźniego.
Wielki Piątek
Wielki Piątek został ustanowiony na upamiętnienie śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Proces modlitwy w tym dniu różni się od pozostałych. Ksiądz nie sprawuje liturgii eucharystycznej, ale odprawia liturgię słowa. Do obrzędowości tej modlitwy należy leżenie kapłana na podłodze oraz złożenie Najświętszego Sakramentu do specjalnie na tę okazję przygotowanego Grobu Pańskiego, od tego momentu jest on adorowany.
Wielka Sobota
Ostatnim dniem Wielkiego Tygodnia, poprzedzającym Święto Zmartwychwstania, jest Wielka Sobota, podczas której oczekujemy na przyjście Chrystusa. W tym dniu tradycyjnie przy Grobie Pańskim pełnią wartę strażacy, ministranci i harcerze. Jednym z najważniejszych obrzędów Wielkiej Soboty jest błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny, czyli święconki.
Wielkanoc
W Niedzielę Wielkanocną w kościele odprawiana jest msza rezurekcyjna, która jest ogłoszeniem Zmartwychwstania Pańskiego. W jej trakcie wierni uczestniczą w procesji z udziałem Najświętszego Sakramentu – ważne, aby odbyła się nie później niż o świcie. Po modlitwie przychodzi czas na wielkanocne śniadanie, podczas którego rodzina dzieli się poświęconym jajkiem.
W Poniedziałek Wielkanocny, zwany śmigusem-dyngusem, staropolskim obyczajem chłopcy oblewają dziewczęta wodą.
Kiedy będzie Wielkanoc w 2023 r.?
W przypadku świąt wielkanocnych zmienia się nie tylko data obchodów, ale również miesiąc. Wszystko za sprawą ustaleń soboru nicejskiego z IV w. n.e. Od tego czasu Wielkanoc jest obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca, która wypada po nadejściu wiosny. W związku z tymi ustaleniami świąt Wielkiej Nocy możemy spodziewać się najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. W roku 2023 okres oczekiwania na Wielkanoc rozpoczął się 22 marca w Środę Popielcową, a Wielkanoc będziemy obchodzili 9 kwietnia.
oprac. Justyna Czupryniak
fot. archiwum redakcji/Izabela Niżyńska