Krzyżowa na Dolnym Śląsku - historia wsi
Historia wsi sięga aż kilka wieków wstecz. Według historyków, mogła zostać założona w 1608 roku. Przechodził przez nią szlak handlowy, który jednocześnie był połączeniem Słowacji i Węgier. Jej niemiecka nazwa, Kreisau, oznacza „wieś graniczną” – wieś znajduje się na uboczu, przez co stała się atrakcyjnym miejscem spiskowców przeciwko gestapo w trakcie II wojny światowej. To właśnie tu, w roku 1989 spotkali się premier Polski Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl, a podczas tego spotkania odprawiono „Mszę Pojednania”.
Teraz zamieszkiwana jest przez ponad 200 osób i jest bardzo malowniczą, niewielką wsią w województwie dolnośląskim (powiat świdnicki, gmina Świdnica). W pałacu znajduje się siedziba Fundacji dla Porozumienia Europejskiego, a przed nim można podziwiać kawałek muru berlińskiego.
Co można zwiedzać w Krzyżowej?
Mimo że wieś jest stosunkowo mała, można w niej zobaczyć wiele zabytków, m.in.:
- kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła,
- cmentarz ewangelicki rodziny von Moltke,
- neobarokowy pałac z zabudowaniami gospodarczymi, w tym:
- pięć budynków mieszkalnych
- stajnie
- owczarnie
- stodołę
- wozownię
- budynek inwentarski
- park
Z Krzyżowej można łatwo dostać się do Świdnicy, Walimia (znajdują się tam hitlerowskie fabryki broni), Wałbrzycha czy Zamku Książ.
Nie tylko zabytki. Dlaczego warto odwiedzić Krzyżową?
Główną atrakcją Krzyżowej jest zdecydowanie festiwal muzyki kameralnej, który odbywa się na przełomie sierpnia i września. Jak czytamy na stronie wydarzenia, powstało ono po to, aby szukać podobieństw między podziałami w całej Europie. Posłużyć ma temu muzyka, której na festiwalu nie zabraknie.
Koncerty odbywają się na terenie Pałacu w Krzyżowej, ale organizatorzy zabierają swoich słuchaczy również do najpiękniejszych miejsc Dolnego Śląska, Polski czy Niemiec.
W tym roku odbyła się dziewiąta edycja festiwalu i trwała od 20 sierpnia do 3 września 2023 roku.
Oprac. Sandra Matus
Źródła: wikipedia.org, wikivoyage.org, krzyzowa-music.eu
fot. Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego/Stiftung Kreisau/facebook