StoryEditorJak reagować, gdy spotkamy dzikie zwierzę?

"Kto spotyka dzika, ten..." Jak się zachować, kiedy natkniesz się na dzikie zwierzę?

Obecność dzikich zwierząt blisko ludzkich siedzib nie jest niczym nowym. Powodów, dla których zwierzyna opuszcza swoje naturalne środowisko, jest wiele, jednak do głównych należy zaliczyć działalność człowieka. Jak zatem zachować się w sytuacji, w której spotykamy na swojej drodze mieszkańców lasów?

Dziki i wrony stałymi bywalcami miejskich śmietników

W Internecie od dawna pojawiają się nagrania z niecodziennych spotkań ludzi ze zwierzętami. Przebiegające przez drogę sarny, buszujące w śmietnikach dziki, czy atakujące miejskie trawniki wrony to widoki, które dla wielu osób są już codziennością. Migracje dzikich zwierząt do środowisk miejskich i siedzib ludzkich trwają od dawna. Widocznymi skutkami przemieszczania się zwierzyny jest występowanie niektórych gatunków wyłącznie w mieście, np. wron czy gawronów.

Dlaczego coraz częściej spotykamy w miastach łosie?

Obecność łosi w miastach wynika z ich trybu życia i rozwoju. W związku z tym, że zwierzęta te w wieku ok. 2-3 lat podejmują wędrówkę, mającą na celu znalezienie nowego miejsca do życia, często są widywane w miastach. Łosie najczęściej wyruszają w drogę nocą, przez co, gdy podczas wędrówki nastaje dzień, tracą orientację. Warto zauważyć, że wędrówki łosi odbywają się w pobliżu rzek, dlatego spotkanie go w mieście jest możliwe.

Rozwój infrastruktury miast zabiera miejsce do życia zwierzętom

Jednym z głównych powodów, dla których w miastach pojawia się coraz więcej zwierząt, jest rozbudowa ich infrastruktury. Dzieje się to najczęściej w miejscach, gdzie dotychczas znajdowały się nieużytki rolne, będące siedliskiem zwierząt. W chwili pojawienia się nowego osiedla leśni mieszkańcy tracą teren, który zamieszkiwali i są zmuszeni do poszukiwania innego. Na obecność zwierząt w miastach wpływa również ich wysoki przyrost naturalny. W ostatnich latach odnotowano znaczny wzrost populacji saren, dla których w lasach zrobiło się zbyt tłoczno i zaczęły szukać przestrzeni umożliwiającej im swobodne funkcjonowanie.

Jak reagować w przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia?

Choć obecność dzikich zwierząt w przestrzeni publicznej przestaje dziwić, to nie wszyscy wiedzą, jak zareagować w przypadku niespodziewanego spotkania. W momencie, w którym w naszym otoczeniu pojawia się dzik, sarna, łoś lub inne leśne zwierzę należy zejść mu z drogi i usunąć się z pola widzenia, o ile to możliwe. Nie należy ich płoszyć, by uniknąć niepożądanych skutków. W przypadku, gdy dzikie zwierzę stwarza zagrożenie dla mieszkańców, warto zadzwonić po straż miejską, gminną lub ekopatrol.

Co zrobić, by zwierzęta nie zbliżały się do ludzkich siedlisk?

Dzikie zwierzęta są przyzwyczajone do radzenia sobie w trudnych warunkach i dokarmianie ich nie jest dobrym pomysłem. Zabezpieczenie swojego otoczenia przed wizytami zwierzyny nie jest niczym skomplikowanym. Warto zadbać o odpowiednie ogrodzenie, zamknięcie śmietników i niedokarmianie zwierząt. Oferowanie zwierzynie żyjącej na co dzień w naturalnych warunkach pożywienia, z którym nie mają do czynienia w swojej diecie, może doprowadzić do pogorszenia ich stanu zdrowia. Pomimo działań prowadzonych przez różne organizacje, związanych z zabezpieczaniem śmietników i zatrzymywaniem zwierząt w lasach, nie nastąpi to z dnia na dzień.

oprac. Justyna Czupryniak 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 15:37