StoryEditorSukces polskiego strażaka!

Druh z OSP Dobrzyca został mistrzem świata strażaków. Wygrał prestiżowe zawody w USA

Adam Spychała, strażak z PSP w Ostrowie Wielkopolskim i działacz OSP Dobrzyca, wygrał mistrzostwa świata Firefighter Combat Challenge w kategorii indywidualnej. W rywalizacji drużynowej również może pochwalić się sukcesami. Co to za konkurs? Kim jest laureat?

Czym jest Firefighter Combat Challenge?

Firefighter Combat Challenge to zawody strażackie, w których rywalizują ze sobą strażacy z całego świata. W tym roku było ich aż 450! Zmierzyli się w kategoriach:

• indywidualna,
  • tandem,
  • sztafeta.

Wyzwania, stawiane strażakom w tej rywalizacji, są bardzo wymagające fizycznie. Zawodnicy muszą wchodzić po schodach z pakietem wężowym na 6. piętro, wciągać 19-kilogramowego zwiniętego węża i umieścić go w skrzynce na szczycie 5-piętrowej wieży, symulować wejście siłowe do budynku poprzez wyważenie drzwi lub rozbicie ściany, przeciągnąć nawodnionego węża symulującego biegnącego strażaka z wozu w kierunku pożaru oraz symulować ewakuację poszkodowanego z pożaru.

Polak zwycięzcą prestiżowych zawodów dla strażaków w USA

Pracujący na co dzień w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim młodszy kapitan Adam Spychała okazał się niezrównany podczas strażackich mistrzostw, które odbyły się w dniach 10-15 października w Sandy w stanie Utah w USA. Już podczas eliminacji osiągnął świetne wyniki, które pozwoliły mu zakwalifikować się do finału. Startując w finale, poprawił własne wyniki i sięgnął po zwycięstwo! Jako pierwszy Polak w historii stanął na podium Mistrzostw Świata FCC w kategorii indywidualnej Open, uzyskując czas 1:16.20.

“Mówiąc szczerze, to były najtrudniejsze zawody w mojej sportowej karierze” - napisał na swoim instagramie Adam Spychała.

Kim jest Adam Spychała?

Prócz tego, że pracuje w PSP, Adam Spychała na co dzień jest także aktywnym działaczem OSP Dobrzyca. Na facebookowym profilu jednostki można zobaczyć, że druhowie strażacy są niezwykle dumni ze swojego kolegi. Spychała sam siebie opisuje w mediach społecznościowych jako sportowca i jak widać, jest niezwykle zaangażowany w to, co robi. Tytuł mistrza świata to ukoronowanie jego osiągnięć - wcześniej strażak odnosił już sukcesy w zawodach pożarniczych w kraju.

Jakie jeszcze sukcesy odnieśli polscy strażacy?

Pierwsze miejsce Adama Spychały w kategorii indywiudalnej to nie jedyny sukces polskiej drużyny podczas Firefighter Combat Challenge. W kategorii tandemów Spychała wraz z Rafałem Berezą zdobyli drugie miejsce. Z kolei jako sztafeta drużyna z Polski uplasowała się na III pozycji. Dodatkowo Scantex Team Poland w składzie Adam Spychała, Dawid Rąbczyk, Daniel Toporek, Rafał Bereza, Mateusz Wesołowski zdobyła złoty medal w kategorii Drużyna, przyznawany za sumę trzech najlepszych czasów.