StoryEditorSpowiedź wielkanocna

Jak przygotować się do wielkanocnej spowiedzi?

26.03.2023., 12:00h
Do Wielkanocy pozostały niespełna dwa tygodnie. W wielu parafiach trwają rekolekcje wielkopostne. Najbliższy tydzień będzie ostatnią okazją dla osób wierzących na przystąpienie do spowiedzi świętej. O czym należy pamiętać przed pójściem do konfesjonału?

Spowiedź w myśl 5 warunków dobrej spowiedzi

Przygotowując się do wyznania grzechów, warto pamiętać o 5 warunkach dobrej spowiedzi, dzięki którym będzie ona łatwiejsza. Postępując zgodnie z formułą, nie ryzykuje się np. zapomnienia grzechów.

Po pierwsze RACHUNEK SUMIENIA

Pierwszym z warunków dobrej spowiedzi świętej jest rachunek sumienia. Należy go wykonać przed przystąpieniem do spowiedzi. Stanowi on wyznanie grzechów przed sobą, przed Panem Bogiem i przed Kościołem. Dzięki przygotowywaniu takiego rachunku możemy spojrzeć na to, co zrobiliśmy źle i przemyśleć, co powinniśmy poprawić, by nie popełniać ich ponownie. Pytania, na które odpowiada się w rachunku sumienia, mogą być własne, ale można skorzystać również z gotowych, zawartych w każdym modlitewniku.

Po drugie ŻAL ZA GRZECHY

Żal za grzechy jest drugim warunkiem dobrej spowiedzi świętej i powinien zostać wykonany przy okazji przygotowywania rachunku sumienia, ponieważ nie jest możliwe przystąpienie do rozmowy z Panem Bogiem bez wzbudzenia w sobie żalu za popełnione, złe czyny.

Po trzecie MOCNE POSTANOWIENIE POPRAWY

Punktem trzecim warunków dobrej spowiedzi świętej jest mocne postanowienie poprawy. Zadanie to należy wypełnić, by umocnić chęć zmiany swojego życia.

Po czwarte SZCZERA SPOWIEDŹ

Szczera spowiedź stanowi czwarty z pięciu warunków dobrej spowiedzi świętej. Można do niej przystąpić po przygotowaniu rachunku sumienia, wzbudzeniu żalu za grzechy i postanowieniu poprawy. Dzięki spełnieniu trzech pierwszych punktów spowiedź będzie przemyślana, szczera oraz rzetelna. W trakcie spowiedzi nie należy zatajać grzechów, ponieważ doprowadzi to do jej unieważnienia.

Po piąte ZADOŚĆUCZYNIENIE PANU BOGU I BLIŹNIEMU

Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu stanowi ostatni z warunków dobrej spowiedzi, które należy spełnić, by móc uzyskać pełne rozgrzeszenie. Z reguły jest to modlitwa, choć czasem zdarza się, że zadana pokuta jest bardziej złożona.

Formuła spowiedzi świętej

Wizyta w konfesjonale często bywa stresująca, co może doprowadzić do zapomnienia formuły spowiedzi świętej, dlatego warto zabrać ze sobą modlitewnik, w którym na pewno jest zapisana. Przy okazji książeczka do nabożeństwa przyda się również do odprawienia zadanej pokuty

oprac. Justyna Czupryniak

fot. envatoelements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:31