StoryEditorAktywność lokalna

Z jakimi problemami muszą mierzyć się sołtysi i sołtyski?

Z rolą sołtysa i sołtyski wiążą się trudności i odpowiedzialność, o której wiele osób na co dzień nie myśli. Jednak ci, którzy mają pewne doświadczenie na tym stanowisku, zdają sobie sprawę, że nie jest to łatwy kawałek chleba. Z czym sołtysi mierzą się na co dzień? Jak wspierają się sołtyski?

Gdzie sołtysi mogą szukać wsparcia? 

Wsparcie dla sołtysów to rzecz całkiem nowa. Jeszcze do niedawna bowiem wiele osób nie wyobrażało sobie, by sołtys mógł takiego wsparcia potrzebować. Jednak osoby, które działają na tym stanowisku, dobrze wiedzą, że często jest to bardzo wymagające zadanie. Między innymi z tego powodu powstała internetowa grupa Sołtyski. I choć w nazwie grupy pada tylko forma żeńska, nie ma wątpliwości, że wsparcia potrzebują zarówno panie, jak i panowie sołtysi

Co trapi sołtysów i sołtyski? 

Funkcja sołtysa ma charakter społeczny i przez to nie ma obowiązków statutowych. Jego powinności są określone przez ustawy, umowy cywilnoprawne lub uchwały rady gminy. Z tego powodu osoby, które pełnią tę funkcję, często mają liczne wątpliwości, które pozornie wydają się błahe, jak np. kwestia tego, czy sołtys może mieć zwolnienie lekarskie i czy powinien informować o tym mieszkańców wsi, lub to, czy może on zorganizować kulig. Dla sołtysów, którzy chcą aktywnie działać na rzecz swojej społeczności i wspierać jej członków, te pytania mają ogromną wagę. Między innymi dlatego potrzebują oni wsparcia – prawnego, ale także kontaktu z innymi sołtysami, którzy mogli znaleźć się w podobnej sytuacji. 

Od wolontariatu po zysk 

Kolejnym problemem sołtysów jest również nieuregulowana kwestia diet. I bynajmniej nie chodzi tu o to, że wszyscy chcieliby otrzymywać większe wynagrodzenie za swoją działalność, lecz o to, że podczas, gdy jedni dostają miesięcznie nawet 1000 zł, inni działają... za darmo. Zdaniem sołtysów, tę dysproporcję należy zakończyć

Kolejną drażliwą kwestią przy dietach sołtysów jest to, że mogą one być potrącone, gdy dana osoba przez pewien czas nie pełni swojej funkcji. Regulacje są jednak na tyle luźne, że sołtys może stracić pieniądze nie tylko wtedy, gdy jest chory, ale także np. wtedy, gdy uczestniczy w szkoleniu poza miejscem zamieszkania – nawet jeśli w tym czasie stara się zdalnie pełnić swoją funkcję. 

Sołtysie, ośmiel się! 

Zdaniem ekspertów, którzy doradzają w grupie dla sołtysów, częstym problemem jest także to, że sołtysi boją się naruszyć autorytet wójta lub burmistrza. To efekt zderzenia pozycji urzędnika i działacza społecznego. Tymczasem sołtys, który chce coś zmienić, nie powinien czuć się onieśmielony, lecz pytać i drążyć sprawy, na których mu zależy. 

Więcej na temat problemów sołtysów i sołtysek przeczytasz na portalu Tygodnika Poradnika Rolniczego: Polscy sołtysi, a zwłaszcza sołtyski nie mają łatwo. Z jakimi problemami mierzą się na co dzień?

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 21:27