StoryEditorKonkurs dla wsi

Mieszkasz na Pomorzu? Zgłoś swoją wieś do konkursu!

Pod koniec marca wystartowała okrągła 30. edycja konkursu “Piękna Wieś Pomorska”. Nabór zgłoszeń wciąż jest otwarty – to właśnie Twoja wieś może zostać laureatką! Czego dotyczy konkurs? Na jakie nagrody mogą liczyć wsie, które zdecydują się powalczyć o tytuł najpiękniejszej?

Jakie są cele konkursu “Piękna Wieś Pomorska”? 

Konkurs “Piękna Wieś Pomorska” może się poszczycić kilkudziesięcioletnią tradycją - w tym roku odbywa się już 30. edycja. Jak podkreślają organizatorzy, ma on na celu promowanie lokalnych inicjatyw oraz piękniejących z roku na rok pomorskich wsi. 

– Jego celem jest pokazanie najlepszych wzorców działania lokalnych społeczności. Udział w nim to wspaniała okazja do promocji swoich małych ojczyzn wśród mieszkańców regionu. “Piękna Wieś Pomorska” ukazuje zarówno piękno wiejskiego krajobrazu, ale także to, jak poprawia się estetyka, stan środowiska, a mieszkańcy pielęgnują dziedzictwo kulturowe Pomorza – mówił Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, w rozmowie z portalem Pomorskie.eu. 

Jakie są zasady konkursu na piękną pomorską wieś? 

Choć konkurs ma w nazwie tylko wieś, laureatów ostatecznie będzie dwóch. Nagrodzona zostanie najpiękniejsza pomorska wieś oraz zagroda, wyróżniająca się na tle całego województwa. Jak informują organizatorzy, konkurs będzie miał trzy etapy: gminny, powiatowy i wojewódzki. Do ostatniego etapu zakwalifikuje się tylko jedna wieś i jedna zagroda z każdego pomorskiego powiatu. 

Laureaci wyłonieni zostaną przez specjalnie powołaną komisję konkursową. Józef Sarnowski zdradził, na co sędziowie zwrócą szczególną uwagę podczas wybierania zwycięzców. 

  – W przypadku wsi będziemy zwracać uwagę między innymi na ogólny wygląd miejscowości czy stan utrzymania terenów zielonych. Ale liczyć się będzie również dbałość o stan środowiska oraz kultywowanie dziedzictwa kulturowego. Natomiast w przypadku zagród liczyć się będzie m.in. stan budynków, stosowanie energooszczędnych rozwiązań czy pielęgnowanie tradycji miejsca – wyjaśniał. 

Co można wygrać w konkursie “Piękna Wieś Pomorska”? 

Oprócz tytułu najpiękniejszej, zwycięska wieś i zagroda mogą liczyć także na nagrody finansowe. Są one całkiem znaczne. Laureaci w kategorii “Najpiękniejsza wieś” mogą otrzymać: 

  • za I miejsce – 30 tys. zł, 
  • za II miejsce – 20 tys. zł, 
  • za III miejsce – 10 tys. zł. 

W tej kategorii komisja konkursowa ma prawo przyznać również trzy wyróżnienia. Z kolei wśród najpiękniejszych zagród zwycięzca będzie tylko jeden. W nagrodę otrzyma 5 tys. zł. 

Do kiedy można się zgłaszać? 

Do wyjątkowego konkursu na najpiękniejszą wieś na Pomorzu można się zgłaszać do 2 czerwca 2023. Są jednak pewne wykluczenia. W plebiscycie nie mogą wystartować miejscowości, które zdobyły pierwsze miejsce w jednej z 10 poprzednich edycji. W kategorii najpiękniejszych zagród wycofać się muszą laureaci poprzednich 5 odsłon konkursu. 

Rozstrzygnięcie plebiscytu zaplanowano na jesień.

 

oprac. na podstawie PIR

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. marzec 2024 07:15