StoryEditorOSP w Polsce

Ponad 300 mln złotych dotacji dla OSP na samochody strażackie

14.02.2023., 16:00h
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dodatkowe wsparcie dla strażaków z OSP. Jednostki zostaną wyposażone w 668 nowych wozów strażackich.

Zawód strażaka to wyjątkowa misja niesienia pomocy bez względu na ryzyko. Strażacy chronią obywateli i dają poczucie bezpieczeństwa. Uczestniczą w akcjach gaszenia pożarów domów, lasów, zakładów pracy, ale także pomagają w czasie powodzi, wichur, wypadków drogowych i innych kataklizmów. Polscy strażacy biorą udział w misjach poza granicami naszego kraju.

Budżet dla OSP

– Druhowie i druhny Ochotniczych Straży Pożarnych stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Zapobiegają i likwidują skutki katastrof naturalnych, chronią lasy i łąki oraz dobytek mieszkańców wsi i małych miast. Dlatego polski rząd konsekwentnie wspiera strażaków OSP i wyposaża ich jednostki w niezbędny sprzęt – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej dotyczącej ogólnopolskich programów finansowania służb ratowniczych. Spotkanie miało miejsce 14 lutego 2023 roku w Otwocku-Jabłonnie, z udziałem m.in. Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego oraz generała Andrzeja Bartkowiaka, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,

668 wozów strażackich dla OSP

Tylko w tym roku dofinansujemy co najmniej 668 wozów strażackich dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Bezpieczeństwo jest dla naszego rządu najwyższym priorytetem – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Zakup nowego sprzętu realizowany jest z programów rządowych. Przypominamy, że 1 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Jej celem było wzmocnienie znaczenia OSP, zwiększenie zakresu zadań i wprowadzenie korzystnych rozwiązań, takich jak świadczenie ratownicze dla druhów OSP z tytułu wysługi lat.

image
FOTO: Kancelaria Premiera/facebook

Minister Anna Moskwa podkreśliła, że od 2016 roku systematycznie wspierany jest zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia jednostek OSP, np. lekkich, średnich i ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych. Dotychczas dofinansowano zakup blisko 3 tys. wozów strażackich dla jednostek OSP w całej Polsce. A jakie są plany na 2023 rok? W ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych skorzysta 668 jednostek OSP. Ich wyposażenie wzbogaci się o samochody ratowniczo-gaśnicze. Budżet? 305,5 mln zł. Wyposażenie remiz strażackich w niezawodny sprzęt rośnie – od 2016 roku trafiło do nich 2951 samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Cele programu

To przede wszystkim podniesienie gotowości bojowej lokalnych służb ratowniczych, poprzez doposażenie jednostek OSP w sprzęt niezbędny do zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych lub awarii, których skutki zagrażają życiu, zdrowiu, mieniu lub środowisku naturalnemu.

Nabory na zakup sprzętu i wyposażenia

W wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) w całej Polsce uruchomiono nabory wniosków dla jednostek OSP na zakup sprzętu i wyposażenia. Chodzi o środki ochrony osobistej, sprzęt łączności, uzbrojenia i ratowniczo-gaśniczy. –Przeznaczyliśmy na to ponad 62 mln zł, co pozwoli dofinansować ponad 3300 jednostek OSP w całym kraju. Nabory wniosków zostały uruchomione w każdym województwie i już teraz można składać wnioski – powiedziała Anna Moskwa. Co można zakupić za te pieniądze? Mundury, hełmy i buty ochronne, sprzęt do łączności, sprzęt uzbrojenia i techniki specjalnej, taki jak pompy, węże, pilarki do drewna i metalu, czyli wszystko to, co jest niezbędne do przeprowadzenia akcji ratowniczej.

image
Poznaj rekordzistów!

TOP 20 OSP, które najczęściej interweniowały w 2022 roku

Śmigłowce do zadań specjalnych

Możliwości ratownicze poszerzą także dwa śmigłowce wraz ze specjalistycznym wyposażeniem. Będą służyć ochronie bioróżnorodności. Z ich pomocą możliwe będzie m.in. przeprowadzanie akcji gaśniczych wielkopowierzchniowych pożarów czy ograniczanie skutków zagrożeń powodziowych. Kwota dofinansowania wyniosła 350 mln zł.

Oprac. Angelika Drygas

Fot. gov.pl

Źródło: PAP Media Room, gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:37