StoryEditorOSP w woj. lubelskim

Szef OSP Hańsk: Kiedyś i teraz to niebo a ziemia

W Hańsku pod Włodawą ochotnicza straż pożarna miała powstać już niemal przed wiekiem. Jednak te plany znacznie się przeciągnęły. Obecna jednostka OSP Hańsk to ponad setka strażaków, 3 wozy i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która przynosi dumę strażakom. Jak wygląda histroia OSP Hańsk? Jaki sprzęt mają strażacy do dyspozycji?

Wielkie plany stworzenia Domu Strażaka w Hańsku

Hańsk, wieś położona w powiecie włodawskim na Lubelszczyźnie. Pierwsze wzmianki o miejscowej jednostce OSP wskazują, że powstała 15 października 1928 r. Ówczesny wójt Władysław Dzierzbicki na zjeździe wójtów podjął wtedy decyzję o budowie domu dla straży pożarnej

Niestety, nawet mimo stworzenia planów budowy Domu Strażaka, nie doszło do rozpoczęcia działalności ochotniczej straży pożarnej.

– Dopiero po drugiej wojnie światowej – mówi kronikarka OSP Hańsk dh. Marianna Kiecka – w latach 50. wznowiono działalność założonej wcześniej jednostki. Doszło do tego dzięki zaangażowaniu i decyzjom Kazimierza Nucińskiego, który podczas posiedzenia Gromadzkiej Rady Narodowej w Hańsku, zadecydował o wznowieniu służby miejscowej ludności w strukturach OSP i budowie remizy.

Budowa remizy dla OSP Hańsk rozpoczęła się w latach 60.

W 1962 roku – kontynuuje wspomnienia historyczne były wieloletni komendant i naczelnik OSP Hańsk dh Kazimierz Kiecka – przydzielono grunt pod budowę strażnicy. Wtedy tak naprawdę rozpoczęła się prawdziwa służba w hańskiej OSP. Pierwszym prezesem jednostki w powojennych czasach został dh Stanisław Karpiński.

OSP Hańsk włączona do KSRG

W 1997 r. hańscy strażacy zostali włączeni do krajowego systemu KSRG, co świadczyło o ich profesjonalnym przygotowaniu i posiadaniu odpowiedniego sprzętu.

– Zarówno liczebność kadry, jak i sprzęt w porównaniu z dzisiejszymi czasami, to niebo i ziemia – wspomina dh Kazimierz Kiecka.

image

Od lewej dh Patryk Maśluch z OSP w Hańsku

FOTO: OSP Hańsk

Dzisiejszy zespół hańskich strażaków liczy stu siedmiu członków, w tym dwudziestu pięciu czynnych. W tej grupie służą dwie panie, dh. Ewelina Mróz oraz żona obecnego prezesa Marka Głąba dh. Lesya Głąb.

MDP do duma strażaków z Hańska

Dumą strażaków jest silna, dwudziestoosobowa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Hańska MDP przed laty była kilkukrotnie poddawana próbom przetrwania. Pod koniec lat 90. została rozwiązania. W 2003 r. ówczesny naczelnik dh Kazimierz Kiecka oraz sekretarz dh Sławomir Błaszczuk reaktywowali drużynę młodzieżową stając się jednocześnie opiekunami, przyszłych następców.

Opiekunką najmłodszych druhów od 2019 r. jest Dorota Białasz, nauczycielka wf-u w miejscowej szkole, pomaga jej prezes OSP Marek Głąb. Mimo że pani Dorota nie działa w szeregach strażaków-ochotników, jak twierdzą druhowie, praca z młodzieżą strażacką stała się jej pasją.

image

Drużyna chłopców z opiekunami Kazimierzem Kiecką i Sławomirem Błaszczukiem na Turnieju Piłki Nożnej 2017 r.

FOTO: OSP Hańsk

Młodzież, jak mówi naczelnik Patryk Maśluch, zawsze w zawodach gminnych plasowała się na medalowych miejscach.

To bardzo zdolna i pracowita młodzież. W zawodach pożarniczo-sportowych wielokrotnie docierała do szczebla wojewódzkiego, a dwukrotnie kwalifikowała się do zawodów ogólnopolskich. W 2016 r. w nagrodę za doskonałą postawę prezentowaną podczas zawodów pożarniczo-sportowych wyjechała na tygodniową wycieczkę do Brukseli. Zwiedzała m.in. Parlament Europejski. To wszystko za sprawą naszego parlamentarzysty europejskiego – Krzysztofa Hetmana z PSL, który zorganizował całe przedsięwzięcie – powiedział dh Patryk Maśluch.

image

Drużyna dziewcząt z opiekunami na wycieczce w Brukseli w Parlamencie Europejskim

FOTO: OSP Hańsk

Nasi młodzi druhowie z sukcesami startują również w Konkursach Wiedzy Pożarniczej – dodaje dh. Marianna Kiecka. – Dotychczas najlepsze wyniki osiągnęła Klaudia Pawlik, która startując w konkursie powiatowym zdołała go wygrać i tym samym reprezentowała nas na szczeblu wojewódzkim, w którym uplasowała się na trzecim miejscu.

OSP Hańsk ma aż 3 pojazdy do dyspozycji

Dzisiejsza OSP Hańsk to nie tylko bardzo silna i liczna, dobrze wyszkolona drużyna strażaków-ochotników, ale również odpowiednio wyposażona w sprzęt, m.in. samochody. W garażach stoją trzy pojazdy. Dwa GBA oraz jeden pojazd do działań ratowniczo-technicznych.

– Podstawowymi samochodami, którymi wyjeżdżamy do pożarów czy też zdarzeń drogowych, a tych na naszym terenie nie brakuje – mówi dh Kazimierz Kiecka – są Iveco GBA z 2017 r. oraz leciwy, ale w pełni sprawny 30-letni Mercedes Benz. Rolę wozu do ratownictwa technicznego pełni 9-osobowy Mercedes Sprinter, który wyjątkowo dobrze sprawdził się w czasie walki z Covidem-19. Dodam, że przy zakupie aut bardzo wspierał nas – nie tylko finansowo – wójt Marek Kopieniak, za co jesteśmy mu niezmiernie wdzięczni.

Strażacy z Hańska wyróżniani także za swoją kronikę

Nie tylko młodzież z Hańska odnosi sukcesy w różnych konkursach. Dzięki dh. Mariannie Kiecce dorośli od lat są doceniani na polu kronikarskim. Ostatnie wyróżnienia odebrali podczas zeszłorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Kronik Strażackich w Toruniu.

– Kronikarstwem zajęłam się dwanaście lat temu – wspomina dh. Marianna Kiecka. – Nie powiem, że było to polecenie służbowe, raczej delikatna sugestia ze strony mojego męża dh. Kazimierza Kiecki oraz sekretarza Sławomira Błaszczuka. Dotychczas na Ogólnopolskich Konkursach Kronik nasze prace prezentowaliśmy czterokrotnie i podczas ostatnich trzech konkursów odebraliśmy wyróżnienia i tytuły Kronik Wzorowych – powiedziała na zakończenie dh. Marianna Kiecka.

image

Druhna Marianna Kiecka, kronikarz i druhna Ewelina Mróz

FOTO: OSP Hańsk

Krystyna Nowakowska

Artykuł ukazał się w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" w nr. 33/2022. Więcej historii jednostek OSP możesz przeczytać na stronie www.tygodnik-rolniczy.pl.

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 08:36