Dworek w Koszutach – dom szlacheckiej rodziny
Koszuty to wioska położona w gminie Środa Wielkopolska (powiat średzki). Łatwo do niej trafić, leży bowiem przy drodze krajowej nr 11. A trafić tam warto, choćby tylko po to, żeby zobaczyć tamtejszy dworek, będący dziś siedzibą Muzeum Ziemi Średzkiej. Zabytkowy dworek wybudowano w drugiej połowie XVIII wieku. Obecnie mieści się tam muzeum, jednak wnętrza odtwarzają siedzibę szlacheckiej rodziny z przełomu XVIII i XIX wieku. Co więcej, dworek jest otoczony zrekonstruowanym parkiem krajobrazowym z XIX wieku, dzięki czemu spacer po okolicy jest prawdziwą przyjemnością.
Pałac w Śmiełowie - nie tylko dla fanów literatury
Miłośnikom literatury nie trzeba przedstawiać pałacu w Śmiełowie (gm. Żerków, powiat jarociński). To miejsce związane jest z tak ważnymi dla polskiej kultury nazwiskami, jak Adam Mickiewicz czy Henryk Sienkiewicz. Dziś w pałacu znajduje się Muzeum im. Adama Mickiewicza, można tam zobaczyć pamiątki związane z poetą. Jednak na tym zalety Śmiełowa się nie kończą. Wart uwagi jest sam klasycystyczny pałac, pięknie odnowiony i zadbany, a także jego otoczenie: wspaniały park, w którym przyjemnie spaceruje się o każdej porze roku. Miłośnicy sportu mogą wybrać się na wyprawę szlakiem rowerowym, który przebiega przez Śmiełów i przy tej okazji zatrzymać się, by podziwiać ten piękny zabytek.
Odwiedź zamek w Gołuchowie i spotkaj żubry
Podobnie jak w Śmiełowie, w Gołuchowie (gm. Gołuchów, powiat pleszewski) znajdziemy oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Ma on siedzibę w gołuchowskim zamku. Warto tam zawitać, bowiem budowla, wzniesiona w XVI, gruntownie przebudowana w XIX wieku ostatnio przeszła remont i szereg prac konserwatorskich, by dziś zachwycać turystów swoim renesansowo-romantycznym blaskiem. W muzeum, ulokowanym w zamku, można podziwiać pałacowe wnętrza oraz kolekcję dzieł sztuki. W tym samym miejscu mieści się również Muzeum Leśnictwa i restauracja. Ci, którzy nie przepadają za dworskim przepychem, mogą wybrać się na spacer po parku-arboretum, który otacza zamek i w którym spotkać można hodowane tam żubry.
Dlaczego warto zwiedzić pałac w Rogalinie?
Kolejne miejsce na mapie Wielkopolski, którego nie mogą ominąć miłośnicy zabytków, to Rogalin (gm. Mosina, powiat poznański). Znajduje się tam zabytkowy pałac, wzniesiony pod koniec XVIII wieku, otoczony powstałym w XIX wieku parkiem. Warto odwiedzić to miejsce, bowiem w pałacu mieści się galeria sztuki, utworzona ze zbiorów rodziny Raczyńskich. Nie brak tam płócien największych polskich mistrzów, w tym Jana Matejki czy Jacka Malczewskiego. Podobnie jak pałace w Śmiełowie i Gołuchowie, to miejsce należy do Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Pałac w Tłokini Kościelnej - odpoczynek wśród drzew
Nie wszystkie piękne zamki i pałace na terenie Wielkopolski zostały zamienione w muzea. W niektórych prowadzona jest komercyjna działalność, funkcjonują jako hotele lub restauracje. Tak się stało z pałacem Chrystowskich w Tłokini Kościelnej (gm. Opatówek, powiat kaliski). Wybudowany w początkach XX wieku, służył rodzinie do wybuchu II wojny światowej. Dziś zjeść tam i spać w dawnych pokojach Chrystowskich może każdy, gdyż miejsce to odrestaurowano i zamieniono w hotel z restauracją.
Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcia: Pałac Tłokinia, Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie, Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach, Muzeum Zamek w Gołuchowie, Muzeum Pałac w Rogalinie/Facebook