StoryEditorSwoje chwalicie

Piękne polskie wsie – idealne na majówkę

22.04.2023., 13:00h
Polska wieś zachwyca. Można w niej znaleźć sporo architektonicznych smaczków i sielankowy klimat pozwalający na błogi odpoczynek. Gdzie warto wybrać się na majówkę lub weekendowy wypad za miasto?

W Polsce jest 43 122 wsi. Największa wieś w Polsce pod względem ludności to Kozy (województwo śląskie) – 12 271 osób. Najpopularniejsze nazwy to: Nowa Wieś (113) i Dąbrowa (93) – to dane GUS-u. A jaka jest najpiękniejsza wieś w naszym kraju? To kwestia subiektywna, ale możemy pokusić się o małe zestawienie!

Zalipie (województwo małopolskie)

Zalipie to jedna z bardziej popularnych turystycznie wsi w Polsce. Leży w okolicach Tarnowa, a znana jest z pięknie pomalowanych domów. To one przyciągają rzesze turystów. Elewacje ozdobione są motywami folklorystycznymi, najczęściej roślinnymi. Sztukę zdobienia zapoczątkowała Felicja Curyłowa i jej zagrodę warto odwiedzić jako pierwszą. Tradycja malowania budynków wzięła się z biedy, ponieważ domy były pokryte sadzą i postanowiono je odnowić oraz ozdobić właśnie za pomocą malunków. Warto odwiedzić także Dom Malarek i kościół parafialny.

Szymbark (województwo pomorskie)

To kaszubska wieś pełna niezwykłego uroku, jest częścią Kaszubskiego Parku Narodowego. Na tym terenie zachwyca niepowtarzalna natura – rzeki, lasy, jeziora, zieleń. Oprócz pięknej przyrody region jest znany z oryginalnej kultury i niezwykłych tradycji. W Szymbarku można zwiedzić skansen i muzeum, Dom Sybiraka, tradycyjny browar, pomnik niedźwiedzia Wojtka. Dzieci na pewno zauroczy i zadziwi drewniany dom stojący do góry nogami!

Międzygórze w województwie dolnośląskim

Międzygórze nazywane jest Perłą Sudetów. Być może ze względu na malownicze położenie – u stóp Śnieżnika. Niezwykła przyroda i niepowtarzalna architektura to jego znaki rozpoznawcze. Wiele osób nazywa go także Małą Szwajcarią! Warto zwiedzić: drewniany kościół św. Józefa Oblubieńca, Ogród bajek z kolekcją drewnianych rzeźb, wodospad Wilczki, drewniany pensjonat „Alpejski Dwór”.

Wieś Moszna w województwie opolskim,

Znajduje się ok. 30 km od Opola. Słynie z pięknego zamku, który posiada 99 wież i 365 pomieszczeń. Według legend miał on być siedzibą Zakonu Templariuszy. Pałac otacza piękny park, a na gości czeka hotel, restauracja i kawiarnia. W zamku znajduje się także Szkoła Czarodziejów dla dzieci!

Wieś Arkadia w województwie łódzkim

Przepiękne miejsce znajdujące się w okolicach Łowicza przyciąga turystów niezwykłą historią. Kiedyś Arkadia należała do rodziny Radziwiłłów (w XVIII i XIX wieku). Najciekawszym punktem jest oczywiście niesamowity, dziki romantyczny ogród w stylu angielskim, który załozyła Helena Radziwiłł w 1778 roku. Warto w nim zwiedzić: Grotę Sybilli, Domek Gotycki, Łuk Kamienny, Dom Murgrabiego, Świątynię Diany, Akwedukt, Przybytek Arcykapłana, Mur z Hermami, Cyrk.

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: Wikipedia

fot. otwarcia envato elements

fot. profile w mediach społecznościowych

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 15:26