StoryEditorCiekawe wsie w Polsce

Pławna to prawdziwie magiczna wieś! Gdzie leży i co można tam zobaczyć?

Jeżeli w codziennym życiu brak ci magii i marzysz o tym, by znów choć przez chwilę być dzieckiem, koniecznie odwiedź wieś Pławna Dolna! To miejsce jak z bajki – i to dosłownie, bowiem w Pławnej powstał niesamowity kompleks, inspirowany dawnymi podaniami i baśniami. Chwilowy powrót do magicznej krainy dzieciństwa gwarantowany!

Gdzie leży Pławna Dolna? 

Wieś Pławna Dolna mogła umknąć oku nawet bystrego obserwatora map, jest bowiem niewielka – w 2021 roku zamieszkiwały ją 382 osoby. Leży na malowniczym Dolnym Śląsku, w gminie Lubomierz, powiecie lwóweckim. Najbliższym miastem jest Lwówek Śląski, jednak do Jeleniej Góry jest z Pławnej zaledwie około 20 kilometrów, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by w planowanym wypadzie w Karkonosze uwzględnić jeszcze jedną, tym razem bajkową atrakcję.

image
FOTO: Magiczna Pławna/facebook

Czym jest Magiczna Pławna?  

Magiczna Pławna to niewielki park rozrywki, który powstał w Pławnej Dolnej z inicjatywy jednej osoby – malarza Dariusza Milińskiego. To właśnie jego wyobraźnia zaczarowała okolice tej wsi i zmieniła je w bajkową krainę, inspirowaną baśniami i znanymi historiami. Kompleks złożony jest z trzech obiektów, które tworzą jedną całość: Arki Noego, Grodu Rycerskiego oraz Zamku Śląskich Legend.

image
FOTO: Magiczna Pławna/facebook
 

Co można zobaczyć w Zamku Śląskich Legend? 

Czas ani przestrzeń nie są żadnym ograniczeniem dla wyobraźni w Magicznej Pławnej, jednak śląskie legendy zajmują w tym parku szczególne miejsce. Ich centrum jest Zamek Śląskich Legend, w którym ulokowano między innymi teatrzyk kukiełkowy, a właściwie strunowy teatr lalek. Tamtejsze lalki są imponujące, bowiem mają wielkość człowieka! Wśród nich stali bywalcy Karkonoszy i miłośnicy dolnośląskiego folkloru bez trudu rozpoznają między innymi górskiego ducha Liczyrzepę. W teatrze można zapoznać się z lokalnymi legendami, przedstawionymi w ciekawej formie. 

Jedyna w Polsce Arka Noego znajduje się w Pławnej Dolnej 

Prócz lokalnego folkloru w Magicznej Pławnej można zetknąć się także z historią rodem z Biblii! Na polanie stoi tam bowiem 40-metrowa Arka Noego. Oczywiście nie brakuje zwierząt, które dopiero co z niej wysiadły! Wnętrze arki zainteresuje raczej dorosłych zwiedzających, ponieważ mieści się tam muzeum z kolekcją przedmiotów sakralnych. Najmłodsi z pewnością będą za to urzeczeni samym wyglądem ogromnej łodzi! 

Co można robić w Grodzie Rycerskim w Magicznej Pławnej? 

Ostatnia część kompleksu Magiczna Pławna to gród rycerski. To wyzwanie dla aktywnych! Można tam strzelać z łuku i wspinać się na mury obronne. Nie brakuje także maszyn oblężniczych. Jeżeli to nie wyczerpie dziecięcej energii, pozostaje jeszcze plac zabaw! Z pewnością zaspokoi wymagania nawet kapryśnych najmłodszych.

Atrakcje Magicznej Pławnej na Dolnym Śląsku 

Magiczna Pławna to miejsce bardzo żywe. Prócz zwiedzania i oglądania spektakli można także brać udział w licznych warsztatach. Na terenie kompleksu znajdują się między innymi pracownia ceramiki i litografii. Po przedstawieniach w Zamku Legend Śląskich organizowane są także krótkie warsztaty teatralne dla dzieci. Warto zainteresować się aktualnymi atrakcjami, proponowanymi w Magicznej Pławnej i odwiedzić to miejsce choć raz, by dodać swojemu życiu nieco bajkowości!

image
FOTO: Magiczna Pławna/facebook

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. Magiczna Pławna/Facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 12:52