StoryEditorPolska wieś w liczbach

TOP 10 największych wsi na Podlasiu

Podlasie to jeden z najbardziej urzekających regionów Polski. Tamtejsze wsie mają w sobie urok, którego próżno szukać gdzieś indziej. Jednak niektóre z nich pod względem liczby ludności bardziej przypominają miasteczka! Jakie są największe wsie na Podlasiu?

Z czego wynika popularność Podlasia? 

Jeszcze do niedawna Podlasie uchodziło za synonim wiejskiego zacofania i brylowało głównie w niezbyt subtelnych memach. Jednak nieoczekiwanie okazało się, że wiejski spokój, który oferuje ten region, to coś, czego wiele osób poszukuje. Podlasie z dnia na dzień stało się symbolem spokoju i harmonii, łączącej ludzi różnych wyznań i kultur. Z kolei podlaskie chatki przestały być postrzegane jako zacofane, a zamiast tego zyskały status symbolu troski o lokalny dorobek kulturowy. 

Przeczytaj także: Podlasie słynne na cały świat? Wiejski domek jako zestaw klocków Lego [FOTO] 

Popularność Podlasia bez wątpienia ma związek z wolniejszym rytmem życia, z którym kojarzy się ten region. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Podlasie jest bardzo zielone - są tam cztery parki narodowe i słynna Puszcza Białowieska, wpisana na listę UNESCO. Do tego dochodzą życzliwi mieszkańcy, przywiązani do swojej ziemi i tradycji, którzy chętnie goszczą przybyszów z innych regionów Polski i otrzymujemy mieszankę, dzięki której nie sposób nie pokochać Podlasia

Nie tylko chatki. Jakie są największe wsie na Podlasiu? 

Choć jednym z symboli Podlasia jest tamtejsza chatka, nie wszystkie wsie w regionie są małe i zagubione wśród lasów. Niektóre z nich są całkiem spore, a liczbą mieszkańców przerastają niewielkie podlaskie miasteczka

Top 10 największych wsi na Podlasiu stanowią: 

1. Grabówka (gm. Supraśl, powiat białostocki): 4 403 mieszkańców

2. Zaścianki (gm. Supraśl, powiat białostocki): 2 844 mieszkańców

3. Klepacze (gm. Choroszcz, powiat białostocki): 2 399 mieszkańców

4. Gródek (gm. Gródek, powiat białostocki): 2 331 mieszkańców

5. Księżyno-Kolonia (gm. Juchnowiec Kościelny, powiat białostocki): 2 223 mieszkańców

6. Raczki (gm. Raczki, powiat suwalski): 2 201 mieszkańców

7. Filipów (gm. Filipów, powiat suwalski): 2 066 mieszkańców

8. Nowodworce (gm. Wasilków, powiat białostocki): 2 039 mieszkańców

9. Sobolewo (gm. Supraśl, powiat białostocki): 1 952 mieszkańców

10. Fasty (gm. Dobrzyniewo Duże, powiat białostocki): 1 819 mieszkańców

Jakie są najmniejsze miasta na Podlasiu? 

Jak widać, niektóre podlaskie wsie są naprawdę imponujące. Licząca ponad 4 tys. mieszkańców Grabówka jest bardziej ludna nie od jednego, ale od kilkunastu najmniej zaludnionych miasteczek na Podlasiu! Leżący w tym regionie Suraż, który jest jednym z najmniejszych miast w tym województwie, w 2020 roku liczył zaledwie 989 mieszkańców - mniej niż którakolwiek z wsi, uwzględnionych w naszym rankingu! 

Inne niewielkie miasta na Podlasiu, których liczba ludności porównywalna jest z liczbą mieszkańców największych tamtejszych wsi to np. Kleszczele (1230 mieszkańców), Rajgród (1555 mieszkańców), Jedwabne (1616 mieszkańców) czy Goniądz (1834 mieszkańców). 

dane: Polska w Liczbach, Urząd Statystyczny w Białymstoku 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. czerwiec 2023 08:55