Z czego wynika popularność Podlasia?
Jeszcze do niedawna Podlasie uchodziło za synonim wiejskiego zacofania i brylowało głównie w niezbyt subtelnych memach. Jednak nieoczekiwanie okazało się, że wiejski spokój, który oferuje ten region, to coś, czego wiele osób poszukuje. Podlasie z dnia na dzień stało się symbolem spokoju i harmonii, łączącej ludzi różnych wyznań i kultur. Z kolei podlaskie chatki przestały być postrzegane jako zacofane, a zamiast tego zyskały status symbolu troski o lokalny dorobek kulturowy.
Przeczytaj także: Podlasie słynne na cały świat? Wiejski domek jako zestaw klocków Lego [FOTO]
Popularność Podlasia bez wątpienia ma związek z wolniejszym rytmem życia, z którym kojarzy się ten region. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Podlasie jest bardzo zielone - są tam cztery parki narodowe i słynna Puszcza Białowieska, wpisana na listę UNESCO. Do tego dochodzą życzliwi mieszkańcy, przywiązani do swojej ziemi i tradycji, którzy chętnie goszczą przybyszów z innych regionów Polski i otrzymujemy mieszankę, dzięki której nie sposób nie pokochać Podlasia!
Nie tylko chatki. Jakie są największe wsie na Podlasiu?
Choć jednym z symboli Podlasia jest tamtejsza chatka, nie wszystkie wsie w regionie są małe i zagubione wśród lasów. Niektóre z nich są całkiem spore, a liczbą mieszkańców przerastają niewielkie podlaskie miasteczka!
Top 10 największych wsi na Podlasiu stanowią:
1. Grabówka (gm. Supraśl, powiat białostocki): 4 403 mieszkańców
2. Zaścianki (gm. Supraśl, powiat białostocki): 2 844 mieszkańców
3. Klepacze (gm. Choroszcz, powiat białostocki): 2 399 mieszkańców
4. Gródek (gm. Gródek, powiat białostocki): 2 331 mieszkańców
5. Księżyno-Kolonia (gm. Juchnowiec Kościelny, powiat białostocki): 2 223 mieszkańców
6. Raczki (gm. Raczki, powiat suwalski): 2 201 mieszkańców
7. Filipów (gm. Filipów, powiat suwalski): 2 066 mieszkańców
8. Nowodworce (gm. Wasilków, powiat białostocki): 2 039 mieszkańców
9. Sobolewo (gm. Supraśl, powiat białostocki): 1 952 mieszkańców
10. Fasty (gm. Dobrzyniewo Duże, powiat białostocki): 1 819 mieszkańców
Jakie są najmniejsze miasta na Podlasiu?
Jak widać, niektóre podlaskie wsie są naprawdę imponujące. Licząca ponad 4 tys. mieszkańców Grabówka jest bardziej ludna nie od jednego, ale od kilkunastu najmniej zaludnionych miasteczek na Podlasiu! Leżący w tym regionie Suraż, który jest jednym z najmniejszych miast w tym województwie, w 2020 roku liczył zaledwie 989 mieszkańców - mniej niż którakolwiek z wsi, uwzględnionych w naszym rankingu!
Inne niewielkie miasta na Podlasiu, których liczba ludności porównywalna jest z liczbą mieszkańców największych tamtejszych wsi to np. Kleszczele (1230 mieszkańców), Rajgród (1555 mieszkańców), Jedwabne (1616 mieszkańców) czy Goniądz (1834 mieszkańców).
dane: Polska w Liczbach, Urząd Statystyczny w Białymstoku
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements