StoryEditorZachowaj spokój

Uwaga na dzikie zwierzęta! Co zrobić w sytuacji, kiedy spotkamy je na drodze?

13.09.2022., 08:54h

Policjanci ostrzegają kierowców przed dzikimi zwierzętami, które pojawiają się na drogach. Apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, łąk i pól. Na tych terenach najczęściej można spotkać dzikie, ale także zwierzęta gospodarskie.

Od początku 2022 roku na obszarze działania mazowieckiego garnizonu Policji, doszło do 1276 zdarzeń z udziałem zwierząt – podaje policja mazowiecka. Co prawda, na drogach kierowcy są ostrzegani przez znaki – "Uwaga dzikie zwierzęta", jednak nie zawsze zachowują odpowiednią czujność. Niestety, co roku na polskich drogach dochodzi nawet do 30 tysięcy kolizji aut ze zwierzętami (to dane przybliżone, wielu kierowców nie zgłasza wypadków na policję).

Spotkanie z jeleniem – jak się zachować?

Lekceważenie tych wskazówek może być brzemienne w skutki. W przypadku zderzenia z dzikiem, jeleniem, czy łosiem ucierpi nie tylko samochód, ale także może dojść do zagrożenia życia lub zdrowia człowieka. Do kolizji najczęściej dochodzi wieczorem lub wczesnym rankiem, szczególnie jesienią. Jak zachować się, gdy zobaczymy dzikie zwierzę na drodze, także tej w terenie zabudowanym?

Należy zwiększyć czujność, zwolnić i jechać bardzo ostrożnie. Często zdarza się, że za jedną sarną czy dzikiem podążają kolejni osobnicy. Dobrze jest mieć to na uwadze. Lepiej unikać trąbienia i migania światłami, aby nie przestraszyć zwierzęcia. Bardzo często w obliczu zagrożenia staje ono w bezruchu.

Policjanci radzą, co robić w razie wypadku:

  • zjechać na pobocze,
  • włączyć światła awaryjne,
  • zabezpieczyć miejsce trójkątem ostrzegawczym,
  • nie dotykać zwierzęcia,
  • należy zawiadomić policję!

Nie wolno zabierać ze sobą zwierzęcia, policjanci zapewne zawiadomią weterynarza, który będzie wiedział, co zrobić z potrąconą sarną czy dzikiem.

Angelika Drygas

Fot. pixabay

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 09:03