StoryEditorWieś na urlop

Wieś na Kaszubach niczym francuski kurort. Dlaczego warto odwiedzić Chmielno?

Wiele miejsc w Polsce może się bez kompleksów równać z kurortami całego świata. Na tej liście nie może zabraknąć Chmielna – kaszubskiej wsi, którą upodobali sobie turyści, a wcześniej artystyczna bohema. Co takiego ich tam przyciągnęło? Jak można wypoczywać w Chmielnie?

Gdzie leży Chmielno? 

Urokliwa wieś Chmielno leży na terenie malowniczej krainy, jaką są Kaszuby. Zlokalizowana jest w gminie Chmielno (powiat kartuski, woj. pomorskie). To nieduża miejscowość - w 2021 roku zamieszkiwało ją 1 780 osób. Legenda głosi, że nazwa wsi wywodzi się od chmielu, który wyrósł na grobach nieszczęśliwych kochanków, pochowanych osobno. Pędy rośliny wspięły się na kościół, który oddzielał zmarłych zakochanych, i połączyły się na jego szczycie, jednocząc ich po śmierci.

image
FOTO: Szwajcaria Kaszubska - Kaszuby/facebook

Legendy o Chmielnie 

Historia o chmielu, który połączył rozdzielonych kochanków, to nie jedyna chmielnieńska legenda. We wsi powtarza się także opowieści o kaszubskiej księżniczce Damroce, która miała tam mieszkać. Pierwsza z nich dotyczy ufundowania przez księżniczkę kościoła w Chmielnie, który później został zburzony. Druga jest bardziej dramatyczna: to legenda o porwaniu Damroki na Górę Zamkową niedaleko Kartuz. Miała ona stamtąd wrócić na skrzydłach łabędzi. 

image
FOTO: Szwajcaria Kaszubska - Kaszuby/facebook

Chmielno – stolica artystycznej bohemy PRL-u 

Być może to właśnie legendy o Chmielnie w czasach PRL-u przyciągnęły tam przedstawicieli artystycznej bohemy z Trójmiasta. Największą gwiazdą pośród gości w tej wsi był Zbigniew Cybulski. Popularny aktor z lat 60. upodobał sobie Chmielno tak bardzo, że nie tylko chętnie tam wypoczywał, ale także urządził w tym miejscu swoje wesele. Ono także przeszło do miejscowej legendy, bowiem z tej okazji we wsi pojawiły się trójmiejskie gwiazdy: malarze, aktorzy, reżyserzy i pisarze. Mieszkańcy Chmielna nie zapominają o tym: w 2015 roku, z okazji 55-lecia wesela Cybulskiego, zorganizowano tam kaszubskie wesele, nawiązujące również do przyjęcia aktora i jego żony

image
FOTO: Szwajcaria Kaszubska - Kaszuby/facebook

Co zobaczyć w Chmielnie na Kaszubach? 

Chmielno to niemalże całe Kaszuby w miniaturze. Znajdziemy tam nawiązania do wszystkich symboli tego regionu. Wieś uchodzi za stolicę kaszubskiej tabaki – organizuje się tam nawet mistrzostwa w jej zażywaniu! Tabaka i akcesoria do jej przechowywania mogą być piękną pamiątką z pobytu na wsi. Ci, którzy nie przepadają za tabaką, mogą za to wybrać się do Chmielna na początku lipca i odwiedzić Festiwal Truskawki Kaszubskiej – ta gmina to stolica truskawki! Z kolei osoby władające językiem kaszubskim powinny wpaść do tej wsi późną jesienią. Wtedy odbywa się tam kaszubskie dyktando. 

W Chmielnie nie da się nudzić. Niemal cały rok wypełniony jest imprezami i festynami. Jeżeli jednak uda się nam trafić na okres, gdy Chmielno odpoczywa, nic straconego. Wówczas warto odwiedzić tamtejsze Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów. W Chmielnie garncarstwo to nie tylko wspomnienie dawnych czasów, ale wciąż żywa sztuka! Rodzina Neclów prowadzi pracownię i organizuje warsztaty, gdzie można spróbować swoich sił w wyrobie ceramiki. Osoby, które stronią od aktywności manualnych, mogą zakupić gotowe wyroby z tradycyjnymi kaszubskimi wzorami. 

image
FOTO: Szwajcaria Kaszubska - Kaszuby/facebook
image
FOTO: Szwajcaria Kaszubska - Kaszuby/facebook

Aktywny wypoczynek w Chmielnie 

Chmielno nie leży w nadmorskiej części Kaszub, ale miłośnicy sportów wodnych z pewnością nie będą się tam nudzić. Wieś jest położona nad jeziorami Białym i Kłodno, w niej rozpoczyna się szlak wodny zwany "Kółkiem Raduńskim", złożony z 10 połączonych jezior. Chmielno jest przystosowane do tego, by mieszkańcy i turyści korzystali z dobrodziejstw tego położenia. Wieś ma infrastrukturę kajakową: znajdziemy tam rampy, ślizgawki do wodowania kajaków oraz miejsca, w których można wypocząć czy zorganizować grilla po aktywnym dniu na jeziorze. Z tego samego powodu Chmielno przyciąga również żeglarzy. Nie przepadasz za aktywnością w wodzie? Nic straconego: Chmielno oferuje szlaki turystyczne, plaże nad jeziorami oraz ośrodki agroturystyczne. To doskonałe miejsce na wypoczynek!

image
FOTO: Szwajcaria Kaszubska - Kaszuby/facebook
image
FOTO: Szwajcaria Kaszubska - Kaszuby/facebook
image
FOTO: Szwajcaria Kaszubska - Kaszuby/facebook

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. Szwajcaria Kaszubska - Kaszuby/Facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 21:33