StoryEditorPoznaj tę wieś!

Wieś w Polsce na liście "miejsce z potencjałem" Światowej Organizacji Turystyki

Jedna z polskich wsi osiągnęła wyjątkowy sukces, trafiając do prestiżowego grona “wsi z potencjałem” w konkursie organizowanym przez Światową Organizację Turystyki ONZ (UNWTO). Gdzie się znajduje? Jakie wsie wygrały plebiscyt?

Czym jest plebiscyt na najlepszą wieś? 

Światowa Organizacja Turystyki co roku przeprowadza plebiscyt na najlepszą wieś turystyczną. Kryteriami, które należy spełnić, by zakwalifikować się do konkursu, są między innymi bogactwo kulturowe i przyrodnicze, odpowiednia promocja i konserwacja dóbr kultury, zrównoważenie społeczne, ekonomiczne i ekologiczne oraz dobrze rozwinięta infrastruktura - szczególnie ta turystyczna. To właśnie możliwość przyciągnięcia odwiedzających jest głównym wyznacznikiem w konkursie. 

Jakie wsie w Europie uznano za najatrakcyjniejsze? 

Ponieważ konkurs organizowany jest przez jedną z organizacji podlegających pod ONZ, ma on charakter światowy. Dlatego pośród 32 wsi, które spełniają kryteria Światowej Organizacji Turystyki na najwyższym poziomie, znalazły się miejscowości zarówno z Europy, jak i Azji, Afryki czy Ameryki Południowej - łącznie ze 118 państw. 

W Europie najwyżej oceniono następujące wsie

  • Isola del Giglio – Włochy, 
  • Castelo Novo – Portugalia, 
  • Zell am See – Austria, 
  • Rupit, Alquézar, Guadalupe – Hiszpania. 

Czym są wsie z potencjałem według UNWTO? 

Oprócz wsi, które zostają wyróżnione jako te najlepiej spełniające kryteria, Światowa Organizacja Turystyki publikuje także listę tych, które mają szansę zdobyć tytuł najatrakcyjniejszej w najbliższym czasie. To właśnie na liście “wsi z potencjałem” znalazł się reprezentant Polski. 

Perła Śląska Cieszyńskiego: co warto wiedzieć o Istebnej? 

Za “wieś z potencjałem” uznano Istebną - miejscowość położoną w powiecie cieszyńskim (woj. śląskie), na terenie historycznego Śląska Cieszyńskiego. Jest ona położona niedaleko granicy z Czechami i Słowacją, w dolinie Olzy i należy do tak zwanej Trójwsi Beskidzkiej, którą tworzy wraz z Koniakowem i Jaworzynką. 

Istebna to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Turystów szczególnie zainteresować mogą krajobrazy Beskidu Śląskiego i rozbudowana infrastruktura rekreacyjno-sportowa. Jednak również fani historii mają powody, by zajrzeć do Istebnej: można tam zobaczyć kilka starych kościołów, odwiedzić muzea i podziwiać historyczną wiejską zabudowę

W polskiej “wsi z potencjałem” kultywuje się także tradycję rzemieślniczą, między innymi koronczarską czy rzeźbiarską. Odbywają się tam również festiwale, związane z tradycyjną muzyką i rękodziełem, oraz imprezy sportowe.

image
FOTO: Gmina Istebna

Jakie zyski płyną z tytułu “wsi z potencjałem”? 

Plebiscyt Światowej Organizacji Turystyki to nie tylko szansa na to, by dana wieś zyskała światową rozpoznawalność, ale także na uzyskanie realnej pomocy. UNWTO dba bowiem o to, by wsie, które mają potencjał, mogły go wykorzystać. Otrzymują one zatem pomoc z ONZ, by mogły się rozwinąć i docelowo w przyszłości uzyskać najlepszy wynik w plebiscycie. Teraz taka pomoc trafi także do Istebnej. 

Również najwyższe noty w konkursie przynoszą ze sobą nie tylko światowy splendor, ale realny zysk. Zwycięskim wsiom UNWTO zapewnia szkolenia, w ramach których dzieli się dobrymi praktykami. Celami tych szkoleń są między innymi walka z wyludnianiem wsi, rozwój ekonomiczny, niwelowanie nierówności społecznych oraz rozwój proekologicznych rozwiązań. 

image
FOTO: Gmina Istebna

Zuzanna Ćwiklińska

zdjęcia: Gmina Istebna/Facebook, Gmina Istebna/YouTube (zrzuty ekranu z promocyjnych materiałów video)

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. luty 2023 14:40