StoryEditorSołtyski w Polsce

tyDZIEŃ z SOŁTYSAmi – rozmowa z Panią Emilią Jarnutowską, sołtyską podlaskiej wsi Olszewo

10.03.2023., 14:00h
Sołtysowanie oznacza organizowanie życia wsi, a także reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Pani Emilia Jarnutowska sprawuje tę funkcję już od 2019 roku i doskonale rozumie potrzeby swoich mieszkańców.

Sołtysi w Polsce 

W naszym kraju jest ok. 40 tysięcy sołtysów. Wśród nich i kobiety, i mężczyźni w różnym wieku. Mają wiele wspólnych cech, jak: otwartość, empatia, umiejętność słuchania i podejmowania szybkich decyzji. Łączy ich także pasja społecznikowska!

Poniżej rozmowa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Panią Emilią Jarnutowską, sołtysem podlaskiej wsi Olszewo, opublikowana w serwisie gov.pl.

ARiMR: Od ilu lat jest Pani sołtysem?

Emilia Jarnutowska: Muszę przyznać, że zobaczywszy to pytanie, nie znałam na nie odpowiedzi. Podpytywałam mieszkańców swojej wsi, ale oni też nie wiedzieli. Musiałam skorzystać z pomocy internetu. Teraz wiem, że sołtysem jestem od 2019 roku… Aż ciężko mi uwierzyć, że minęły już prawie cztery lata.

ARiMR: Co spowodowało, że zdecydowała się Pani na pełnienie tej funkcji?

E.J.: Gdy było trzeba w czymś pomóc, angażowałam się w miarę możliwości, ale nigdy nie miałam w planach pełnienia jakichś funkcji. Poprzedni sołtys zrezygnował i trzeba było zorganizować wybory. Byłam jedną z dwojga kandydatów i to mnie wybrano. Mam nadzieję, że udaje mi się spełniać oczekiwania mieszkańców mojej wsi.

ARiMR: Czym zajmuje się Pani jako sołtys?

E.J.:  Moje obowiązki skupiają się głównie na kwartalnym pobieraniu podatków, opłat za wywóz odpadów i usługi spółki wodnej. Uczestniczę też w sesjach rady gminy, podczas których mogę informować o problemach, które zgłaszają mi mieszkańcy.

ARiMR: A z jakimi sprawami zgłaszają się do Pani mieszkańcy sołectwa?

E.J.:  Nasza wieś nie jest zbyt duża, toteż nie ma aż tak wielu spraw. W zeszłym roku spory kłopot sprawiały nam bezpańskie psy. Ledwie jednego zabrano do schroniska, już błąkał się następny. Gdyby nie pomoc sąsiadów i wsparcie służb, nie udałoby się uporać z tym problemem. Na co dzień interweniuję, gdy nie działa oświetlenie uliczne albo trzeba nawieźć żwir na nieutwardzoną drogę. A jeśli ktoś nie wie, do kogo w urzędzie zgłosić się z konkretną sprawą, podpowiadam.

image
Sołtyski w Polsce

tyDZIEŃ z SOŁTYSAmi – Pani Monika Nowak – sołtyska i członkini KGW "Piotrkowianki"

ARiMR: Z czego Pani jako sołtys czerpie największą satysfakcję?

E.J.:  Cieszę się, gdy mogę komuś pomóc lub doradzić - nawet w drobnych sprawach.

ARiMR: Jakie efekty przekazywanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wsparcia widzi Pani na wsi?

E.J.:  Sama mam gospodarstwo i korzystam ze wsparcia Agencji. Dzięki dopłatom rolnicy mogą rozwijają swoje gospodarstwa – modernizują budynki inwentarskie i kupują nowoczesne maszyny, które pozwalają na lżejszą pracę. W ubiegłym roku ceny nawozów były astronomiczne – dofinansowanie bardzo się przydało. Dotacje ożywiły też działalność kół gospodyń wiejskich – wiem o tym doskonale, bo sama należę do takiej organizacji. Ludzie integrują się na organizowanych przez nas festynach, mają okazję do spotykania się w chwilach wolnych od pracy. Natomiast dzięki premiom, młodzi chętniej zostają na wsi.

ARiMR: Czego życzyłaby Pani sobie jako sołtysowi?

E.J.:  Obym była zdrowa, a ludzie mi dobrze życzyli i byli zadowoleni z mojego sołtysowania.

 

Oprac. Angelika Drygas

Źródło. Gov.pl

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 12:40