Gdzie jest najdłuższa wieś w Polsce?
Zawoja jest najdłuższą wsią w Polsce: liczy aż 18 km. Ze względu na to dzierży także tytuł największej wsi pod względem powierzchni. Zajmuje obszar 100,78 km kwadratowych! Jest zlokalizowana w gminie Zawoja, powiecie suskim, województwie małopolskim. W 2021 roku mieszkało tam 6328 osób.
Dlaczego warto jechać do Zawoi?
Warto odwiedzić tę wieś nie tylko ze względu na jej rekordy – to piękne miejsce, które może stanowić bazę wypadową do górskich wędrówek, gdyż Zawoja leży u stóp Babiej Góry - najwyższego szczytu w paśmie Beskidów Zachodnich. W tej wsi początek bierze wiele malowniczych szlaków, wiodących na tę górę oraz inne okoliczne wzniesienia. Można poruszać się po nich pieszo, ale miłośnicy wypraw rowerowych również znajdą coś dla siebie: długie i zadbane górskie trasy.
Jakie są atrakcje w Zawoi?
Pierwszą atrakcją Zawoi jest jej niezwykłe położenie. Spacerując przez wieś, możemy podziwiać górskie panoramy Beskidów. W lecie warto wyruszyć na jeden z wielu pieszych szlaków, oferujących piękne widoki, w tym szlaki na Babią Górę - jeden ze szczytów zaliczanych do Korony Polski. Z kolei zimą możemy cieszyć się ze zlokalizowanych tam stacji narciarskich, z których najpopularniejszym ośrodkiem jest Mosorny Groń. Jeżeli pogoda podczas urlopu nie dopisze, w Zawoi także jest co robić! Warto zobaczyć zlokalizowany tam kościół św. Klemensa z 1888 roku, skansen im. Józefa Żaka czy multimedialne muzeum Centrum Górskie Korona Ziemi. Zawoja może także stanowić dobrą bazę do wyjazdu lub pieszej wyprawy na Słowację, gdyż jest położona bardzo blisko granicy.
Lubisz góralski folklor? Nie możesz ominąć Zawoi
Zawoja to miejscowość, która mimo swojego rozwoju nie zatraciła góralskiego charakteru na rzecz turystycznej komercji. Można tam spotkać liczne stare domy w góralskim stylu, wiele nowoczesnych budynków dekorowanych jest także motywami zaczerpniętymi z folkloru. Zawoja to jedno z największych skupisk górali Babiogórców. Występują tam lokalne zespoły ludowe, przy specjalnych okazjach można podziwiać również tamtejsze ludowe stroje.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. Zuzanna Ćwiklińska