StoryEditorDom na wsi

Bezpłatne projekty domów do 120 m2: gdzie je znaleźć?

Gdy zadecydowano, że domy jednorodzinne o powierzchni do 70 m2 będzie można budować bez pozwolenia, Polacy oszaleli na ich punkcie. Jednak dom tej wielkości nie zawsze wystarczy, by zaspokoić potrzeby, zwłaszcza w przypadku większych rodzin. Z tego powodu GUNB udostępnia projekty domów o większej powierzchni, z których można skorzystać bezpłatnie. Gdzie ich szukać?

Jakie dokumenty są potrzebne do budowy domu? 

Budowa domu to ogromna inwestycja, która pochłania czas i pieniądze. Jeszcze zanim położona zostanie pierwsza cegła, inwestor musi wystarać się o szereg pozwoleń. Część z nich sporo kosztuje. Wśród dokumentów, które trzeba mieć przed rozpoczęciem budowy, znajduje się także projekt mającego powstać domu. Jego koszty mogą być wysokie, zależą bowiem od pomysłu, ale też okolicy czy renomy biura architektów. 

Więcej na temat niezbędnych dokumentów przeczytasz tutaj: Jakie dokumenty są potrzebne do budowy domu w 2023 roku? 

Darmowe projekty domów: co to za pomysł? 

Chcąc pomóc Polakom zaoszczędzić w procesie budowania domów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło konkurs na projekty domów o powierzchni do 120, 150 i 180 m2. Rozstrzygnięto go we wrześniu 2023. Pomysł pojawił się po tym, jak darmowe projekty domów o powierzchni do 70 m2, które zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami można w Polsce budować bez pozwolenia, zaczęły bić rekordy popularności. Te budynki są jednak stosunkowo niewielkie i tym samym nie spełniają oczekiwań części Polaków, zwłaszcza tych, którzy mają duże rodziny. Wychodząc im naprzeciw, resort rozwoju i technologii udostępnia teraz zwycięskie projekty domów o powierzchni do 120, 150 i 180 m2. 

Gdzie znaleźć darmowe projekty domów? 

Darmowe projekty domów o powierzchni do 70 m2 oraz do 120 m2 można pobrać ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Na razie nie ma tam projektów większych budynków, jednak GUNB zapewnia, że pojawią się w najbliższym czasie. Na stronie dostępnych jest już około 100 projektów, z czego ponad 70 to koncepcje domów do 70 m2, 11 to z kolei projekty domów rekreacyjnych. 

Jak pobrać darmowe projekty domów? 

Jak informuje Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, projekty ze strony GUNB można pobierać bezpłatnie i bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Znajdują się one w katalogu projektów. Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy i można z nich skorzystać. Każdy projekt jest opisany, można zatem zapoznać się z nim dogłębnie i przekonać się, czy odpowiada naszym potrzebom. 

Dorota Cabańska podała, że darmowe projekty ze strony GUNB pobrano do tej pory ponad 70 tysięcy razy, zatem inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem.

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

źródło: GUNB

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:54