Rynek budowlany wychodzi naprzeciw tendencjom proekologicznym, lansując nowe rozwiązania, które są ciekawą alternatywą dla domów z cegły i betonu. Naturalne materiały pozyskiwane wprost z natury nabierają na znaczeniu i popularności.
Domy z gliny
Ekologiczne domy z gliny są bardzo trwałe i odporne na ogień. Glina to świetny materiał, który zapewnia świetną cyrkulację powietrza, zapobiega powstawaniu kurzu, nadaje się więc idealnie dla alergików. Jakie są zalety tego typu budownictwa? Domy te są całkowicie ekologiczne i biodegradowalne, a do tego materiały wykorzystywane w czasie budowy są dużo tańsze niż te tradycyjne, jak beton. Aby postawić dom z gliny, można zastosować glinę konstrukcyjną (glina plus inne dodatki) lub skorzystać ze szkieletu konstrukcyjnego, który wypełnia się gliną zmieszaną ze słomą.
Zalety glinianego domu:
- sam oddycha, panuje w nim przyjazny dla zdrowia mikroklimat,
- ciepło jest w nim zimą, a chłodno latem,
- zbudowany ze zdrowych i nieszkodliwych materiałów,
- nie ma zbyt dużej wilgotności ani zbyt suchego powietrza,
- nadaje się dla alergików,
- nie kumuluje się w nim kurz,
- podczas budowy nie potrzeba dużej ilości prądu,
- może być przeznaczony na recykling.
Domy ze słomy
To kolejny sposób na ekologiczną „lepiankę”. Domy te konstruuje się w oparciu o dobrze sprawdzoną technologię „straw bale”. Polega ona na wypełnieniu drewnianego szkieletu słomą lub układaniu kostek słomy niczym cegieł. Powinny być one prawidłowo osuszane i prasowane. Ściany są chronione tynkiem glinianym lub wapiennym.
Zalety domu ze słomy:
- dobra izolacja,
- materiały ekologiczne z poszanowaniem środowiska,
- ekonomiczny – koszt ogrzania jest niższy niż tradycyjnego budynku,
- zabezpiecza wnętrze przed zimnem,
- odporny na ogień, pod warunkiem prawidłowego zabezpieczenia.
Głównym problemem jest słaba odporność słomy na wilgoć, zatem podczas budowy należy uważać na deszcz. Również należy odizolować słomę od gruntu, stosując odpowiednie fundamenty.
Domy z konopi
Swoje zastosowanie w budownictwie znalazł beton konopny (ang. hempcrete), który sprowadza się do postaci bloczków i wypełnia się nimi drewnianą konstrukcję. Takie wypełnienie jest niezwykle dobroczynne dla domowników. Jedyną wadą pozostaje mniejsza, w porównaniu z tradycyjnym budownictwem, wytrzymałość na ściskanie.
Zalety domu z konopi:
- ciepłe wnętrze, co pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu,
- dźwiękoszczelność,
- idealne odprowadzanie wilgoci,
- ujemny ślad węglowy,
- wysoka termoizolacja, ciepło zimą i chłodno latem,
- jest praktycznie niepalny,
- odporny na powstawanie pleśni i grzybów.
Dom z tektury?
Holenderskie studio Fiction Factory stworzyło Wikkelhouse – dom wykonany z kartonu z recyklingu. Tekturę o karbowanej strukturze nakłada się na szkielet konstrukcji z ekologicznym klejem. Choć ta metoda może wydawać się zbyt eksperymentalna, twórcy zapewniają, że dom będzie stał 100 lat. Projektanci twierdzą, że jest także bezpieczny, a do tego całkowicie proekologiczny.
Angelika Drygas
Fot. envato elements, siedem.wierzb/Instagram, wikkelhouse/Instagram, domnaturalny/Instagram
Źródło: deccoria, hempking.eu