StoryEditorPiękne wnętrze

Styl skandynawski – czy pasuje do domu na wsi?

14.03.2023., 10:00h
Styl rodem ze Skandynawii zawojował polskie domy. Otworzył Polaków na nowe możliwości aranżacyjne. Nic dziwnego, stawia przecież na minimalizm i prostotę, ale przy tym serwuje rozwiązania dające efekt przytulności. Jak wprowadzić ten styl do wnętrz?

Styl skandynawski świetnie sprawdzi się w mieście i na wsi. Miał stanowić remedium na braki słońca w tamtej szerokości geograficznej. W Polsce także borykamy się z brakiem wystarczającego nasłonecznienia w porze jesienno-zimowej, być może dlatego Polacy tak pokochali ten styl?

Styl skandynawski – wystrój 

Najbardziej charakterystyczne cechy stylu skandynawskiego krążą wokół specyficznej palety barw. Szarości i biel to jego główne tonacje. Do tego należy dodać odcienie drewna naturalnego poprzecinanego zielenią pochodzącą z roślin. Wystrój inspirowany naturą, stawiający na komfort i prostotę to kwintesencja tego trendu.

image

Styl skandynawski – przytulny minimalizm

FOTO: Envato Elements

Przytulne wnętrze w stylu skandynawskim

Dążenie do przytulności wiązało się z zapewnieniem maksymalnego komfortu w czasie nieprzyjaznych warunków atmosferycznych, niskich temperatur i ciemności podczas nocy polarnej. To dlatego we wnętrzu znajdziemy naturalne tkaniny – bawełnę, miękką wełnę, ciepłe pledy. Najlepiej w stonowanych kolorach lub ze wzorem: etnicznym, zwierzęcym, folkowym czy roślinnym.

image

Styl skandynawski – przytulny minimalizm

FOTO: Envato Elements

Styl skandynawski – cechy

Aby rozjaśnić nieco wnętrza, stosuje się jasne kolory oraz zgrabne meble. Dom ma być przestronny i jasny. Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim? Najchętniej wybierane są fronty białe lub z przecieranego drewna. Skandynawskie szafki i stoły mają być proste i funkcjonalne. Ważną rolę dogrywają rośliny w pięknych ceramicznych donicach lub z naturalnych surowców (np. z trawy morskiej), jak: wrzosy, jaśminy, bluszcze, paprotki, fikusy, monstery.

image

Styl skandynawski – przytulny minimalizm

FOTO: Envato Elements

Styl skandynawski – przytulny minimalizm w sypialni

Żadne z pomieszczeń nie może być "przegadane" ani zasypane bibelotami. W sypialni króluje duże drewniane łóżko z naturalną pościelą, wieloma poduszkami i ciepłą narzutą. Do tego grafiki na ścianach i ciepłe oświetlenie. Najczęstsze połączenia? Drewno z bielą, szarością i elementami czerni.

image

Styl skandynawski – przytulny minimalizm

FOTO: Envato Elements

Styl skandynawski – kuchnia

W kuchni najlepiej zamontować proste szafki o białych lub drewnianych fontach. Mogą być ryflowane. Ścianę najlepiej pomalować na biało. Podłoga powinna być drewniana – idealnie pasuje do stylu opcja bielona lub w naturalnym kolorze. Do tego drewniane misy, ceramika vintage, plecione kosze, lniane tekstylia. W trendzie odnajduje się także kredowa tablica, z której korzysta cała rodzina. Dobrze jest urozmaicić dekorację, wybierając grafiki związane z kulinariami.

image

Styl skandynawski – przytulny minimalizm

FOTO: Envato Elements

Styl skandynawski – salon

W salonie nie zapominajmy o świeżych ciętych kwiatach, jak: tulipany, goździki, kwiaty polne – nadadzą wnętrzu koloru! Kanapa – najlepiej duża, wygodna w kolorach ziemi (szarości, beże, delikatne zielenie). Przepis na salon idealny? Biała sofa i drewniany stolik, lampa podłogowa, jasny dywan, regał z białego drewna.

image

Styl skandynawski – przytulny minimalizm

FOTO: Envato Elements

Jakie dodatki do wnętrza w stylu skandynawskim?

 • szare zasłony,
 • koce, pledy,
 • dywany,
 • dodatki wykonane ze sznurka,
 • makramy,
 • drewniane półki o geometrycznych kształtach,
 • roślinne i geometryczne printy na poduszkach,
 • tapety w geometryczne wzory,
 • lampiony i świeczniki,
 • pastelowe, kolorowe doniczki,
 • sukulenty.

image
Inspirowany wsią

Jak urządzić dom w stylu wiejskim?

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. marzec 2023 08:08