StoryEditorBudowa domu

Najlepszy czas na budowanie domów jednorodzinnych – jak długo potrwa?

04.09.2023., 17:00h
Ostatnie lata nie sprzyjały osobom, których marzeniem było wybudowanie własnego domu jednorodzinnego. Znaczne podwyżki cen materiałów i kredytów, na które wpłynęła chociażby wojna w Ukrainie i pandemia Covid-19 sprawiły, że mało kto decydował się na rozpoczęcie budowy. Sytuacja jednak znacznie się poprawiła.

„Bezpieczny kredyt 2%” otwiera furtkę dla młodych ludzi

„Bezpieczny kredyt 2%” to program, który oferuje kredyt na pierwsze mieszkanie. Można go wykorzystać na rynku wtórnym, ale również do budowy domu jednorodzinnego. Jego zaletami są stałe oprocentowanie i dopłaty do rat przez 10 lat. Trzeba pamiętać, że maksymalna kwota kredytu dla singla to 500 tys. zł, a w wypadku małżeństwa – 600 tys. zł. Z kredytu można skorzystać do 2027 roku.

Oto lista banków, które zawarły odpowiednią umowę z BGK i udzielają kredytu 2%:

  • Alior Bank,
  • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS,
  • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
  • Pekao S.A.,
  • SGB-Bank,
  • PKO BP,
  • VeloBank,
  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy.

Stabilizacja cen wyrobów budowlanych

Jak czytamy na portalu forsal.pl, jedną z najważniejszych przyczyn stabilizacji cen wyrobów budowlanych jest spadek popytu, na co wskazał ekspert portalu GetHome.pl, Marek Wielgo. Zgodnie z jego komentarzem, po dwuletnim załamaniu na rynku budownictwa jednorodzinnego prawie nie ma już śladu.

Ceny artykułów budowlanych

Zgodnie z danymi Grupy PSB Handel, najbardziej podrożały cement i wapno, chemia budowlana i farby oraz lakiery. Warto jednak wspomnieć, że odnotowano znaczne spadki cen płyt OSB, drewna i izolacji termicznych. Eksperci spodziewają się nie tylko stabilizacji, ale również spadków niektórych cen.

Podaż działek budowlanych wzrasta

Według wypowiadającego się dla forsal.pl eksperta, zainteresowanie działkami budowlanymi wśród Polaków zmalało w porównaniu z latami 2020-2021. Jak przyznaje, zauważalny wzrost liczby ogłoszeń na portalach zajmujących się sprzedażami działek i domów, może świadczyć o wygórowanych oczekiwaniach cenowych właścicieli gruntów. Nie zmienia to faktu, że ceny metra kwadratowego działek zaczynają spadać.

Okazja może nie trwać zbyt długo

Niestety, przez to, że okazyjne ceny materiałów i działek wynikają w dużej mierze ze spadku popytu, sytuacja jest dynamiczna. Zachęceni tymi statystykami konsumenci znowu zainteresują się kupnem działek budowlanych, na których ruszą z budowami swoich nowych domów. Sytuacji nie ułatwia zwiększona dostępność kredytów.

image
Pod lupę

Ulgi i dofinansowania dla właścicieli domów. Jakie formy pomocy są dostępne w 2023 roku?

Oprac. Sandra Matus

Źródło: gov.pl, forsal.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 01:08