StoryEditorPod lupę

Ulgi i dofinansowania dla właścicieli domów. Jakie formy pomocy są dostępne w 2023 roku?

20.02.2023., 14:00h
Czasami pieniądze są jak na wyciągnięcie ręki, wystarczy po nie sięgnąć. Ale żeby po nie sięgać, trzeba wiedzieć o istnieniu takiej możliwości. Oto kilka atrakcyjnych form pomocy, z których warto skorzystać w 2023 roku.

O co wnioskować w 2023 roku?

Obecnie nie ma zbyt wielu możliwości, aby skorzystać z dofinansowań na budowę własnego domu, jednak jest sporo programów i projektów, które pomogą w jego termomodernizacji czy wzięciu kredytu na atrakcyjnych warunkach. Już wybudowane domy mogą zyskać nowe wzmocnienie, dzięki wymianie starych pieców czy okien. Wszystko po to, aby budynek był energooszczędny.

Wsparcie przy zakupie nowego domu

Dla osób, które dopiero planują budowę dom, rząd ma uruchomić program Bezpieczny Kredyt 2%. Ustawa ma wejść w życie w III kwartale 2023 r. Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia na sfinansowanie zakupu pierwszego mieszkania lub domu, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku musi spełnić przynajmniej jedno z nich. Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł. Dopłata do rat kredytu będzie przysługiwała przez 10 lat. Na czym polega? To różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Program Mieszkanie bez wkładu własnego – pomoc w otrzymaniu kredytu hipotecznego na budowę domu bez konieczności wnoszenia wkładu własnego (gwarantowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego do wysokości 20% kwoty kredytu i maksymalnie 100 tys. zł).

Dofinansowanie kredytu dla rodzin wielodzietnych w Nowym Ładzie i częściowe umorzenie zobowiązania w razie powiększenia rodziny – część kapitału spłacana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego:

  • 20 000 zł po pojawieniu się w rodzinie drugiego dziecka,
  • 60 000 zł po urodzeniu trzeciego lub kolejnego potomka.

Spłata przysługuje za urodzenie dziecka lub za jego przysposobienie.

Ulgi i dofinansowania dla właścicieli domów. Państwowe programy dopłat w 2023 roku

Najwięcej jest dotacji, z pomocą których przeprowadzimy termoizolację budynku, wymianę pieca, zakup pompy ciepła i fotowoltaiki (plus magazyn energii czy magazyn ciepła). Warto zainteresować się programami:

Moje Ciepło – dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła;

Czyste Powietrze – dofinansowanie do wymiany źródła ciepła i termomodernizacji w domach jednorodzinnych;

Mój Prąd – dofinansowanie do zakupu i montażu fotowoltaiki wraz z dodatkowymi urządzeniami.

Czyste Powietrze, wsparcie na termomodernizację domu:

  • 66 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania,
  • 99 tys. zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania,
  • oraz do 135 tys. zł dla najwyższego poziomu dofinansowania,
  • dodatkowo do 1,2 tys. zł na audyt energetyczny.

Pieniądze są przyznawane na modernizację domów już wybudowanych i użytkowanych! Warunek dochodowy – limity dochodu rocznego lub miesięcznego na członka rodziny:

  • dla podstawowego poziomu – 135 tys. zł rocznie,
  • dla podwyższonego poziomu – przeciętny dochód na członka rodziny nie może przekroczyć 1894 zł (w gospodarstwie wieloosobowym) i 2651 zł (w gospodarstwie jednoosobowym),
  • przy najwyższym poziomie dochód na członka rodziny nie może przekroczyć 1090 zł (w gospodarstwie wieloosobowym) i 1526 zł (w gospodarstwie jednoosobowym).

Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych

Moje Ciepło – warunki dotacji

To rządowy program, dzięki któremu można zaopatrzyć dom jednorodzinny w pompę ciepła z dofinansowaniem. Warunkiem są parametry budynku, który musi spełniać wymogi dotyczące energooszczędności – energia pierwotna (EP) nie będzie mogła przekroczyć 55 kWh/m² rocznie. W budynku nie może się znajdować żadne źródło ciepła na paliwo stałe. Wysokość dofinansowania wynosi od 7 do 21 tysięcy. Wnioski przyjmowane są wyłącznie w wersji elektronicznej.

Mój Prąd – czyli fotowoltaika

Dofinansowanie do zakupu i montażu fotowoltaiki wraz z dodatkowymi urządzeniami (magazynami energii lub ciepła) to jedna z bardziej popularnych i chętnie wybieranych form dotacji. Jej celem jest promowanie idei odnawialnych źródeł energii w Polsce poprzez pozyskiwanie energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Z dotacji mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych. Kwota zależy od systemu rozliczania z wyprodukowanej energii elektrycznej – w systemie tzw. net-billing czy net-metering.

image
Zielona energia

Magazyn energii - ile kosztuje i komu opłaca się go kupić?

Dla przykładu: dla osób rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie tzw. net-billing oraz dla w wnioskodawców rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów tzw. net-metering, którzy nie skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem przejścia na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing:

• W przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji PV – kwota dofinansowania wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 6 tys. zł;

• W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z elementem dodatkowym dofinansowanie wyniesie:

   - do mikroinstalacji PV do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 7 tys. zł;

   - do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 16 tys. zł;

   - do magazynów ciepła do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 5 tys. zł;

   - do systemu EMS/HEMS do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 3 tys. zł.

Moja Woda 2023

Coś dla osób nastawionych proekologicznie – dotacja do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych, na budowę przydomowej instalacji zatrzymującej wody opadowe lub roztopowe. Koszt inwestycji powinien wynosić co najmniej 2 tys. zł. Dofinansowanie może być udzielone pod warunkiem, że instalacje oraz zatrzymana woda opadowa nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu unijnego prawa konkurencji, w tym działalności rolniczej.

Angelika Drygas

Źródło informacji: gov.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 20:07