StoryEditorProgramy i opłacalność

Dofinansowanie fotowoltaiki 2023. Co musisz wiedzieć?

Fotowoltaika to jeden z najpopularniejszych sposobów na uzyskiwanie zielonej energii. Dzięki szerokiej ofercie proekologicznych programów, mamy wiele możliwości, by zamontować taką instalację niższym kosztem. Co trzeba wiedzieć o kupnie fotowoltaiki w 2023 roku?

Jak rozliczana jest fotowoltaika w 2023 roku? 

Ubiegły rok przyniósł zmiany w systemie rozliczania prosumentów. Obowiązujący dotąd system opustów zastąpił system net-billing. Każda instalacja fotowoltaiczna, która zaczęła działać po 31 marca 2022, jest obowiązkowo rozliczana właśnie poprzez net-billing. 

W obowiązującym obecnie systemie prosumenci oddają nadwyżkę energii do sieci po cenie określonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Z kolei gdy instalacja fotowoltaiczna nie pokrywa zapotrzebowania w danym domu, prosument kupuje energię po cenie, jaką ustalił jego operator. Jeśli z nadwyżek uzbiera się kwota, która nie zostanie wydana na zakup energii, po 12 miesiącach można wypłacić taką nadpłatę. Nie może ona przekroczyć 20 proc. wartości energii elektrycznej sprzedanej do sieci w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadpłaty. 

Jakie dofinansowanie można uzyskać na fotowoltaikę z programu Mój Prąd? 

Mój Prąd to jeden z programów, które pomagają pokryć koszty instalacji fotowoltaiki. W 2023 roku można otrzymać z niego pieniądze na założenie takiej instalacji, ale także na jej rozbudowanie, nawet w przypadku, gdy złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie. Nie trzeba go wycofywać, lecz tylko uzupełnić o wybrane elementy dodatkowe. 

W programie Mój Prąd można uzyskać dofinansowanie na pokrycie do 50% kosztów kwalifikowanych montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej, kwota ta nie może jednak przekroczyć 6 000 zł. Dla instalacji z elementami dodatkowymi kwoty przedstawiają się następująco: 

  • system EMS/HEMS — maksymalnie 3 000 zł, 
  • magazyn ciepła — maksymalnie 5 000 zł, 
  • magazyn energii — maksymalnie 16 000 zł. 

Czy z programu Czyste Powietrze można założyć fotowoltaikę? 

Kolejny program proekologiczny, który może pokryć część kosztów założenia fotowoltaiki, to Czyste Powietrze. Od 2023 roku został on nieco zmodernizowany, by był atrakcyjniejszy i lepiej odpowiadał na oczekiwania potencjalnych beneficjentów. 

Przeczytaj więcej: Dotacje z Czystego Powietrza w 2023 na nowych zasadach. Co się zmieniło? 

Program Czyste Powietrze to dobry wybór w sytuacji, gdy chcemy nie tylko zainstalować fotowoltaikę, ale przeprowadzić kompleksowy remont, obejmujący wymianę nieekologicznego źródła ciepła oraz termomodernizację budynku. Decydując się na tak złożoną inwestycję, możemy starać się o dofinansowanie na poziomie nawet 56 000 zł. Z kolei jeśli wraz z fotowoltaiką zamontujemy także pompę ciepła, możemy otrzymać dodatkowe 10 tys. zł z programu. 

Dofinansowanie z Czystego Powietrza może przyjąć formę dotacji lub częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego

Przeczytaj także: Chcesz założyć panele fotowoltaiczne? Uważaj na nieuczciwe praktyki firm

Jakie są lokalne programy dopłat do fotowoltaiki? 

Prócz ogólnokrajowych, dużych programów, takich jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze, istnieją także programy lokalne, w których również można uzyskać pieniądze na założenie fotowoltaiki. Są to między innymi: 

  • kujawsko-pomorskie: EKO-KLIMAT, pożyczka energetyczna
  • dolnośląskie: “Inwestycje, Innowacje”
  • małopolskie: pożyczka na efektywność energetyczną z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego
  • podlaskie: Przedsiębiorcze Podlaskie

Czy fotowoltaika się opłaca w 2023 roku? 

Zainstalowanie fotowoltaiki, często połączone z termomodernizacją lub wymianą źródła ciepła, to ogromna inwestycja i często niełatwa do podjęcia decyzja. Warto każdorazowo skonsultować się z ekspertem i zorientować się, czy faktycznie przejście na zieloną energię będzie opłacalne. Okazuje się bowiem, że bardzo często znaczne środki finansowe, które trzeba włożyć w taki remont, stosunkowo szybko się zwracają - pokazują to np. obliczenia rocznych kosztów ogrzewania domów jednorodzinnych dla różnych źródeł ciepła, o czym pisaliśmy niedawno. 

Przeczytaj więcej: Jak wzrosną koszty ogrzewania domów jednorodzinnych w 2023 roku?

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:32