Od 2025 roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Obejmie on jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.
Cele systemu:
- zmniejszenie zanieczyszczenie środowiska przez odpady opakowaniowe,
- zwiększenie poziomu selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych,
- sprawny recykling,
- wyrobienie pozytywnych nawyków dotyczących segregowania odpadów.
Aby system mógł sprawnie zadziałać, producenci napojów będą zobowiązani do umieszczania na opakowaniach objętych systemem kaucyjnym oznakowania określającego wysokość kaucji. Do ceny napojów doliczona zostanie kwota, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu. Dla ułatwienia, przy zwrocie opakowań nie będzie wymagane okazanie paragonu.
Gdzie zwrócimy opakowanie po napoju objętym systemem kaucyjnym?
Puste opakowania objęte systemem kaucyjnym będzie można zwracać w palcówkach handlowych o powierzchni powyżej 200 m2. Sklepy o mniejszym metrażu będą mogły dobrowolnie przystąpić do systemu. Nie wyklucza się także tworzenia punktów zbierania pustych opakowań poza sklepami. Konsumenci będą musieli nauczyć się, że muszą wrócić do sklepu i oddać opakowanie, aby otrzymać zapłaconą przy zakupie napoju kaucję. To także spore wyzwanie dla sklepów, które muszą uruchomić miejsca na składowanie opakowań i przygotować się logistycznie do nowego systemu.
Selektywna zbiórka odpadów
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianą przepisów o segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Temat ten zainteresuje zwłaszcza developerów czy firmy remontowe, ponieważ to one będą musiały inaczej segregować odpady będące nieodłączną częścią realizowania kolejnych etapów inwestycji. Od nowego roku ma obwiązywać podział śmieci na sześć frakcji: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne w tym beton, cegła, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie. Chodzi o to, by nie łączyć drewna np. z gruzem, czy plastikiem.
Selektywna zbiórka odpadów a gminy
Zmianę na pewno poczują przedsiębiorcy, ponieważ pokrycie kosztów będzie leżało po ich stronie. Obywatele zaś, którzy przeprowadzają remont, będą mogli zamówić specjalne kontenery w gminie (tak jak do tej pory). Aby sprostać nowym przepisom, gminy powinny rozbudować Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Segregacja odpadów z budowy a terminy
Obowiązek segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych wejdzie w życie w 2025 roku – będzie musiał zbierać je i segregować ich "wytwórca". Taka wstępna selekcja ma odbywać się w kontekście wspomnianych wyżej sześciu kategorii. Jeżeli inwestor zaniecha tych działań, odpady nie będą mogły zostać odebrane z placu budowy, a nawet jeśli – grozi mu kara za nieodpowiednie wysegregowanie śmieci.
Pojemnik na tekstylia
To nie wszystko. Aby dostosować się do dyrektyw unijnych, w naszym kraju zmienią się także przepisy dotyczące zbiórki i recyklingu zużytych ubrań i tekstyliów. Co prawda, w niektórych gminach już od jakiegoś czasu są przeprowadzane zbiórki spod domów, jednak to nie wystarcza. Wciąż zbyt dużo odzieży zalega i z powodu braku segregacji staje się źródłem zanieczyszczenia środowiska.
Oprac. Angelika Drygas
Źródło: gov.pl
fot. envato elements