StoryEditorBioodpady

Te gminy rozdają darmowe kompostowniki! Sprawdź, czy twoja gmina jest na liście

Segregacja i przetwarzanie odpadów stają się coraz ważniejszym tematem. Aby zachęcić do wykorzystywania odpadów organicznych we własnym gospodarstwie domowym, część gmin wprowadziła dopłaty do kompostownika, a inne rozdają kompostowniki za darmo. Które samorządy zdecydowały się na ten krok?

Dlaczego gminy dopłacają do kompostowników? 

Nagły wzrost zainteresowania segregacją śmieci i maksymalnym wykorzystywaniem odpadów wynika z tego, że gminy są zobowiązane do zapewnienia odpowiedniego poziomu recyklingu na swoim terenie. Obecnie przetworzeniu musi podlegać minimum 35 proc. całkowitej wagi zebranych na terenie gminy śmieci. Ten odsetek będzie rósł: do 2035 r. poziom recyklingu odpadów komunalnych powinien osiągnąć nawet 65 proc. 

Dopłacanie do kompostowników to rozwiązanie wprowadzane przez niektóre gminy po to, by obniżyć wagę odpadów, odbieranych z gospodarstw domowych. Samorządom bardziej opłaca się zafundować mieszkańcom kompostowniki, by ci sami przetwarzali bioodpady, niż odbierać je i płacić za transport. 

Gdzie działa program dofinansowania do kompostowników? 

Decyzje o realizacji programu dofinansowywania kompostowników zapadają na szczeblu wojewódzkim. Jeżeli dane województwo zechce dopłacać do tej formy przetwarzania odpadów, gminy będą mogły starać się o pieniądze na ten cel. Wysokość dotacji zależy od udziału zabudowy jednorodzinnej na danym terenie.  

Przeczytaj także: Dofinansowanie do kompostownika: kto i w jaki sposób może je uzyskać? Ile można dostać? 

Kto może dostać dotację na kompostownik? 

Dokładne reguły, według których przyznawane będą dotacje bądź rozdawane darmowe kompostowniki, ustalają gminy samodzielnie. Z tego powodu nawet między sąsiadującymi ze sobą samorządami mogą zachodzić różnice. W niektórych przypadkach do otrzymania darmowego kompostownika wystarczy dokument potwierdzający odprowadzenie podatków od nieruchomości znajdującej się na terenie gminy, innym razem potrzebna może być kopia aktu notarialnego. Gminy decydują również o tym, czy dotacja na kompostownik przyznawana jest jedynie gospodarstwom domowym, czy także wspólnotom mieszkaniowym. Dokładne informacje o tym, kto może wziąć udział w tym programie, znaleźć można na stronach internetowych poszczególnych samorządów oraz uzyskać telefonicznie lub bezpośrednio w odpowiednich wydziałach urzędu gminy. 

Przeczytaj także: 6 ważnych kroków dotyczących kompostowania, czyli jak otrzymać doskonały nawóz?

Dotacje do kompostownika: lista gmin, które biorą udział w projekcie 

W tej chwili lista gmin, które biorą udział w projekcie dofinansowywania kompostowników, nie jest obszerna. Wiadomo jednak, że z czasem będzie rosła, bowiem duże zaangażowanie wykazują między innymi samorządy województwa małopolskiego. Na tę chwilę o dotacje do kompostownika lub otrzymanie go za darmo mogą starać się między innymi mieszkańcy gmin: 

  • Kalwarii Zebrzydowskiej (woj. małopolskie), 
  • Wrocławia (woj. dolnośląskie), 
  • Łomianek (woj. mazowieckie), 
  • Michałowic (woj. mazowieckie). 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 19:02