StoryEditorWywóz odpadów

Dofinansowanie do kompostownika: kto i w jaki sposób może je uzyskać? Ile można dostać?

Przydomowe kompostowniki często można spotkać na wsiach. Pozwalają uzyskać organiczny nawóz dobrej jakości, a przy okazji znaleźć miejsce dla resztek. Okazuje się, że na kompostownik można otrzymać dofinansowanie. Jakie są zasady? Kto może dostać pieniądze?

Do czego służy kompostownik? 

Kompostownik to sposób na zutylizowanie kuchennych resztek. Dzięki procesowi kompostowania uzyskamy z nich naturalny nawóz, który zasili glebę w ogrodzie składnikami odżywczymi i mineralnymi. Na wybudowanie kompostownika decydują się jednak nie tylko zapaleni ogrodnicy czy miłośnicy zero waste, warto zatem wiedzieć, że na taką inwestycję można dostać dofinansowanie. 

Przeczytaj także: Nawóz z odpadów: co można dodać do kompostu, a czego nie? 

Ulga za kompostownik: jakie są zasady? 

Ulgę za posiadanie kompostownika można uzyskać w ramach opłaty za wywóz śmieci. Koszty za utylizację odpadów są bowiem znaczne, w niektórych gminach w ostatnich latach wzrosły nawet o kilkadziesiąt do kilkuset procent! Tymczasem kompostowanie bioodpadów może przełożyć się na obniżony rachunek za śmieci. Aby tak się stało, należy zgłosić w gminie dokumenty, potwierdzające prawo użytkownika do nieruchomości oraz funkcjonowanie kompostownika na terenie działki - warto się upewnić, czy dany urząd gminy honoruje zarówno kupione pojemniki na kompost, jak i takie wykonane samodzielnie. Następnie należy złożyć wniosek o przyznanie ulgi kompostowej. 

Czy gminy odbierają bioodpady? 

W niektórych gminach po złożeniu dokumentów poświadczających, że posiadamy na działce kompostownik i samodzielnie utylizujemy resztki, następuje zabranie pojemnika na bioodpady. Nie jest to jednak ogólna zasada, niektóre samorządy w tej sytuacji nadal będą odbierały bioodpady z posesji. 

Przeczytaj także: 6 ważnych kroków dotyczących kompostowania, czyli jak otrzymać doskonały nawóz? 

Czy ulga na kompostownik obowiązuje w każdej gminie? 

Wprowadzenie ulgi na kompostownik jest obowiązkiem, którego muszą dopełnić wszystkie samorządy lokalne. Obliguje je do tego Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 16 czerwca 2023 roku, w której znajdziemy zapis o treści: 

Rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z gospodarstw domowych. 

Przeczytaj także: Co dodać do kompostu, aby go wzbogacić? 

Gminy mają swobodę w określaniu szczegółów. Wszystkie reguły, dotyczące ulgi za kompostownik, powinny być zebrane w odpowiedniej uchwale organu gminy. 

Ile wynosi ulga na kompostownik? 

Wśród kwestii, które każda gmina określa samodzielnie, jest także wysokość ulgi, którą można otrzymać. Nie może to jednak być kwota symboliczna, jak np. 1 grosz. Przykładowa wysokość ulgi na kompostownik może wynosić: 

  • 3 gr za każdy m2 powierzchni domu, odjęte od rachunku za wywóz odpadów (Gdańsk), 
  • 10 proc. od aktualnej stawki opłaty za wywóz śmieci (Michałowice), 
  • 4 zł za osobę, odjęte od rachunku za wywóz odpadów (Lublin), 
  • 12 proc. od aktualnej stawki opłaty za wywóz śmieci na osobę (Pokój). 

Na kompostownik można dostać nawet 800 zł. Kwota dofinansowania nie może być wyższa niż 100% poniesionych kosztów zakupu pojemnika na kompost.

 

źródło: deccoria

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 16:12