StoryEditorBudynki z wizją

Trendy w budownictwie – jak będą wyglądać wiejskie domy przyszłości?

27.10.2023., 10:00h
Wraz z postępem technologicznym zmienia się także sposób projektowania i budowana domów. Innowacyjność i wykorzystywanie nowoczesnych technologii pomagają stworzyć perełki architektoniczne przyjazne i środowisku, i człowiekowi.

Nowoczesne budynki powstają w oparciu o zrównoważone budownictwo. Co to znaczy? W trakcie powstawania domu i podczas jego eksploatacji minimalizuje się lub nawet ogranicza do zera emisję dwutlenku węgla. Tak zwana dekarbonizacja zaczyna się już na etapie projektowania. Domy przyszłości powinny być energooszczędne, co ma przyczynić się do niewielkiej ingerencji w środowisko naturalne i wykluczyć jego degradację. Ultranowoczesne technologie to także zastosowanie materiałów pochodzenia biologicznego. Ponadto dom ma transparentnie wpisywać się w otaczającą naturę, służąc domownikom i odpowiadając na ich codzienne potrzeby.

image

Nowoczesne domy

FOTO: Envato Elements

Budownictwo pasywne, zero i plus energetyczne

Wciąż w najbardziej palących trendach jest budownictwo pasywne, które nie wymaga zbyt dużej energii na ogrzewanie. Pomaga w tym wykorzystane promieni słonecznych czy zastosowanie odpowiedniej wentylacji. Innym modnym typem są budynki zero i plusenergetyczne, które dodatkowo wytwarzają więcej energii, niż same potrzebują.

image

Nowoczesne domy

FOTO: Envato Elements

Domy inkluzywne

Nowoczesne budynki muszą być odporne na wszelkie kataklizmy i niekorzystne warunki pogodowe. Ważnym pojęciem jest także inkluzywność – w tej perspektywie oznacza taki sposób budowania, aby odpowiadał on na różne potrzeby rozmaitych grup odbiorców. Domy powinny być dostosowane, np. do osób starszych, niepełnosprawnych, rodzin z dziećmi – bez tzw. barier architektonicznych. Osiedla winny otaczać rośliny i zieleń, ważne są także place zabaw, ławki, miejsca wspólne.  

image

Nowoczesne domy

FOTO: Envato Elements

Prefabrykacja w modzie

Ciekawym trendem jest prefabrykacja, czyli montowanie wcześniej powstałych elementów budynków podczas budowy na samym placu! Z prefabrykatów powstają całe budynki oraz niektóre jego części. Warto wspomnieć tutaj o coraz większej popularności domów modułowych, które umożliwiają postawienie obiektu mieszkalnego w krótkim czasie.

image

Nowoczesne domy

FOTO: Envato Elements

Domy inteligentne

Wciąż zyskuje technologia Smart House. Inteligentne domy to pełna automatyka ogrzewania, oświetlenia, systemów bezpieczeństwa. Jaki pożytek z takich systemów? To rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie doowników, a zarazem pomagające zaoszczędzić czas i pieniądze!

Domy przyszłości:

  • mają nietuzinkową formę architektoniczną,
  • wpasowują się w otaczającą przyrodę,
  • mają ogromne przeszklenia i duże okna, wpuszczają dużo światła do wnętrza,
  • to proste, ale nowoczesne rozwiązania,
  • są energooszczędne,
  • są przystępne cenowo.  

image
Modern barn

Zmienili stodołę w dom! Modern barn – moda na piękne wiejskie domy!

Oprac. Angelika Drygas

Fot envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:48